Budovy, ktoré získalo mesto do vlastníctva, samospráva zrekonštruovala a v súčasnosti tam plánujú vybudovať expozíciu o histórii Hrboltovej.
„Vznikne historické jadro Hrboltovej spojené zároveň aj so súčasnosťou, keďže v blízkosti bude park,“ uviedla poslankyňa Anna Šanobová.
Do konca roka by mala byť hotová prvá etapa expozície s panelmi o histórii, ale i súčasné 3D fotografie v historicky najmladšej budove. Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov na to vyčlenila 2300 eur. Ako pre náš portál povedala vedúca oddelenia regionálnej politiky Mestského úradu Gabriela Demčáková, v súčasnosti je vysúťažený dodávateľ tejto zákazky a celé by to malo byť dodané do konca kalendárneho roka. „V súčasnej situácii sa môže stať aj to, že sa to nepodarí uskutočniť. V prípade, že by aktuálny stav nedovoľoval zrealizovať túto zákazku, peniaze, ktoré sú alokované z OOCR Región Liptov by sa presunuli do roku 2021,“ doplnila Demčáková.
Na vnútornom prístupovom schodisku chcú v prvej etape umiestniť päť historických a novodobých fotografií a veľkoplošnú fotografiu. V hlavnej miestnosti budovy by sa na jednej stene umiestnila ortofotomapa Hrboltovej a na dvoch stenách sedem závesných klipov, na ktorých by boli zobrazené historické mapy, fotografie, texty z histórie obce, cirkvi, školstva kultúry, športu.
Druhá etapa, ktorú plánujú predstaviť v budúcom roku sa bude niesť v duchu múzea života na dedine.
„Plánujeme urobiť expozíciu o poľnohospodárstve a uskladňovaní dopestovaných plodín. Bude sa tam nachádzať používané náradie v minulosti, pôjde tiež o tkanie kobercov i uskladňovanie, čiže znázorníme mix toho, čo sa dialo na dedine. V tretej etape využijeme tretiu, najzachovalejšiu sypáreň, pravdepodobne tam vznikne história hasičskej techniky a hasičského zboru v Hrboltovej,“ dodala Šanobová.
Sypárne sú najstaršie stavby v Hrboltovej, v minulosti sa nachádzali pozdĺž celej ulice Potočná medzi dvoma radmi dreveníc. „Do nich si ľudia ukladali najcennejšie zásoby obilia, toho čo dopestovali, dokonca aj odevy. Dávali tam to, čo si chceli zachrániť v prípade požiaru. V minulosti sa totiž dreveničky chytili jedna od druhej. Ak horela jedna drevenica vo dvore, tak ich aj päť zhorelo,“ načrela do minulosti.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia