V Hrabove pribudla ďalšia jedinečná atrakcia

V Hrabove pribudla ďalšia jedinečná atrakcia

RedakciaAktuality28.5.2021

Ani smutný koniec ľadového kráľovstva, ktoré cez zimu doplatilo na nepriaznivú pandemickú situáciu, neodradilo nadšencov z Občianskeho združenia Hrabovská dolina od realizácie druhej časti projektu.

Zatiaľ čo ľadové postavy postupne nenávratne rozpustilo slniečko, materiál, ktorý využili teraz, sa dá neustále recyklovať. Ide o piesok, lepšie povedané o 400-tisíc kilogramov špeciálneho ílovitého piesku.

Atrakcií majú viac

Piesku sa venovala rovnaká partia 12 rezbárov zo Slovenska a Čiech, aká vykúzlila ľadové rozprávkové postavy. Tentoraz boli ich vzorom aj filmové. Harry Potter s kamarátmi či Piráti z Karibiku. Dopĺňa ich autíčko Mc Queen, Simpsonovci, Anna a Elsa z Ľadového kráľovstva, Olaf, Labková patrola aj oranžová rybka Nemo s kamarátmi z mora. Nechýba súboj dinosaurov.

„Niekoľko týždňov sme sa rozhodovali, aké postavy vyrobíme. Chceli sme ponúknuť aj nové, také, aké na Slovensku ľudia ešte nemali možnosť vidieť,“ povedal manažér projektu Marek Zelnický. Priblížil, že sa nezamerali len na piesok. „Náš projekt je dlhodobý a ráta s letnou a zimnou sezónou. Na každú chceme pripraviť niečo iné, aby sme prilákali turistov, celé rodiny s deťmi. Našim cieľom nie je ich sem dostať len na hodinu. Chceme im poskytnúť priestor na príjemné a zaujímavé strávenie celého dňa.“
Pomôcť tomu má ruské koleso, aj dráha s autíčkami. Koncom leta by mala pribudnúť replika dreveného kostola. Bude tiež miestom, kde si návštevníci vychutnajú diela z piesku. Táto expozícia by mala byť nainštalovaná približne rok a pol.

Oveľa skôr otvoria escape room – únikovú miestnosť pre tých, ktorí sa neboja a chcú dokázať svoju šikovnosť a dôvtip.

Oddych na pláži

Najväčším ťahákom však bude stan so spomínanými pieskovými hrdinami. Najväčšie bude Ľadové kráľovstvo, ktoré s výškou viac ako štyri metre môžeme zaradiť medzi najväčšiu pieskovú sochu na Slovensku.

Výroba takých veľkých sôch má svoje pravidlá. Základňa musí byť širšia, aby dokázala uniesť vrchnú časť. Piesok predtým utlačia vibračným strojom a dolejú vodu, aby získal pevnosť. Dielo vytvárajú zhora nadol a potom ho musia napenetrovať, aby vydržalo čo najdlhšie.

V stane s rozlohou približne šesťsto metrov štvorcových však na návštevníkov čaká ešte jedno prekvapenie. Piesková pláž ako pri mori.

„Napadlo nás to v súvislosti so obmedzeným cestovaním do zahraničia. U nás si ľudia budú môcť na ležadle pod palmami a s chladeným nápojom v ruke aspoň takto oživiť spomienky na dovolenku pri mori,“ hovorí Zelnický.

Bude kino aj grilovačka

Kráľovstvo by malo byť otvorené od konca mája do konca septembra. Cez letné prázdniny ponúkne služby naviac. Deťom sa budú počas celého týždňa venovať animátori. V zostávajúcich dvoch mesiacoch im budú k dispozícii cez víkendy.

Viacerých ľudí určite osloví letné kino. „Plánujeme v ňom premietnuť takmer sto filmov pre deti aj dospelých. Dáme možnosť predviesť sa aj domácim hudobným skupinám.“

Pre milovníkov posedenia pri ohni či grile dajú do poriadku zónu, ktorá na tieto účely slúži aj teraz. No kvôli vandalom je v dezolátnom stave.

„Urobíme nové miesta na grilovania, ktoré sa budú dať zamknúť. Záujemcovi ho odomkneme po zložení zálohy, ktorú mu vrátime, ak stanovisko odovzdá čisté a v poriadku. A dostane od nás aj drevo, aby nám tu ľudia nebehali so sekerou po lese a nerúbali všetko hlava nehlava,“ dodáva Zelnický.

Prvou väčšou akciou v Kráľovstve z piesku bude Medzinárodný deň detí v Hrabove. Oslavovať ho budú v sobotu 5. júna. Príďte, určite neoľutujete. Pripravených je viacero prekvapení, o zábavu sa postarajú aj známe osobnosti a detskí umelci.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia