V Hrabovskej doline zaznamenali výskyt 8 macov

V Hrabovskej doline zaznamenali výskyt 8 macov

RedakciaAktuality8.12.2021

Počas dvoch týždňov od 23. novembra pracovalo 5 českých a 5 slovenských rezbárov pod vedením Adama Bakoša na maskotovi Hrabovskej doliny, Macovi Hrabovskom.

„Už dlhšiu dobu sa pohrávame s myšlienkou, že naša dolina by mala mať svojho maskota, ktorý bude návštevníkov sprevádzať po doline.“ Týmito slovami zhodnotil prípravu maskota Maca Hrabovského predseda Združenia Hrabovská dolina Štefan Červeň. „V prvej fáze sme pripravili 7 stanovíšť. Prvé sa nachádza pri studničke, kde medveď privíta návštevníkov pri jeho prameni. Ďalšie dve budú pod priehradou v Kráľovstve Hrabovo. Maco, ktorý sleduje Choč, vás čaká na priehradnom múre, obľúbenú Medvediu cestu štartuje Maco turista. Maca, ktorý je pripravený na lyžovačku, nájdete pri nástupnej stanici Hrabovo. Do prvej fázy sa zapojili aj podnikatelia Hrabovskej doliny, ktorí pridali ďalších dvoch Macov. Jedného v postroji v Tarzánii a druhého pred Apartmánmi Hrabovo“, uzavrel Štefan Červeň.

Združenie má v úmysle s Macom pokračovať aj ďalšie roky a tak by mali v priebehu najbližších rokov vznikať v Hrabovskej doline aj ďalší Macovia, ktorí budú súčasťou doliny. Či to bude Maco rybár, Maco, ktorý víta návštevníkov, Maco plavec, alebo Maco na Malinnom Brde.

„Súčasťou vyrezávania boli aj dve podujatia, ktoré sa tešili záujmu širokej verejnosti, či ružomberských škôl a škôlok. Najskôr to bolo rezbárske sympózium, kde si návštevníci mohli pozrieť, ako rezbári tvoria unikátne diela. A ako finále, prvý ročník podujatia Spoznaj svoju dolinu, kde sa návštevníci mohli dozvedieť zaujímavosti o Hrabovskej doline, ktoré možno ani netušili“, hovorí manažér projektu Marek Zelnický. Deti, ale aj dospelí sa dozvedeli, ako vznikla Medvedia cesta, prečo máme Hrabovskú priehradu, kde v Hrabove žije rak riečny, kedy a ako sa začalo na Malinnom lyžovať, alebo aj to, prečo nás, Ružomberčanov, volajú Medvediari.

Už od piatka 3.decembra sú všetci macovia v doline umiestnení na svojom mieste. Množstvo návštevníkov Hrabova sa už s nimi stihlo aj odfotiť. Samotní macovia tu budú pre vás všetkých celú zimu, aj ďalšie roky a veríme, že nám ich nikto nezničí a budú robiť radosť ešte veľa rokov.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia