V jednom atraktívnom obale zábava i úlohy

V jednom atraktívnom obale zábava i úlohy

Ján SvrčekAktuality6.7.2024

Ratolesti so svojimi rodičmi dnes (6. júla) mohli v Čutkovskej doline stráviť nezabudnuteľné dopoludnie. Materské centrum Nevedko v spolupráci s Občianskym združením Ružomberčan pripravili pre rodinné tímy súťažno – zábavný formát Otcovia & deti 2024. Aj keď v názve trónili hlavy rodín, osem stanovíšť s „deckami“ mohli odtiahnuť i maminy, alebo iní členovia famílie. Spolu organizátori narátali stovku tímov.

Na prvom „placi“ boli hokejisti. „Pre deti sme pripravili test herných zručností. Úlohou je prejsť s tenisovou loptičkou pomedzi prekážky na umelej ploche, čiže imitácii ľadu a na záver presne trafiť malý stojan a vedľa zase z väčšej vzdialenosti je streľba na terče,“ vysvetľoval tréner MHK Ružomberok Mário Roth.

Na motorkách sme prišli podporiť peknú akciu. ´Deckám´ sa vždy páči, keď sa môžu dotknúť našich strojov. Samozrejme, povozíme mladých záujemcov po tomto ihrisku. Dobre viem, že je to pre nich veľký zážitok,“ povedal nám predseda klubu Free Riders Ružomberok Jaroslav Mojš.

Ďalšou zastávkou pri zbieraní razítok bol Vojenský útvar 1115 Ružomberok. „Máme tu prekážkovú dráhu, no tiež ukážky ručných zbraní samopal vzor 58 a pištoľ vzor 308 a i rôzne makety,“ objasňoval čatár Miloslav Sochár. Oproti zase boli v kurze spojárske vojenské vozidlá.

Mestské lesy detský drobizg aj s rodičmi vtiahli do svojich tajov. „Tu súťažiaci musia podľa lístia spoznať jednotlivé dreviny. To je teoretická časť. V praktickej ich zase čaká odpíliť kúsok dreva,“ oboznámil nás riaditeľ Mestských lesov Ružomberok Milan Šlauka.

Prišli sme aj so služobným vozidlom a tiež ukázať nejakú našu výstroj a výzbroj,“ vravel Roman Jankovič z Mestskej polície Ružomberok. „Takým bonusom sú okuliare simulujúce stav opitosti na úrovni troch promile alkoholu. S nimi musia ´decká´ prejsť, aj s loptičkou medzi kužeľmi a na poslednej ju nechať. Aby zistili, aký je odhad vzdialenosti pri takomto stave opilosti.“

My sme pripravili taký krátky program,“ informoval nás Karol Olejník z Občianskeho združenia Aikido Ružomberok. „Ide o pár úloh – kliky, drepy a kotrmelce dopredu i dozadu. V školách sa ešte kotúle učia staromódne a nezdravo. My ich učíme džudistické.“

Občianske združenie Ružomberčan stavilo na praktickú aktivitu. „Staré mamy ukazujú detičkám ako sa niekedy pralo a tie si to aj sami skúšajú. Takže od dnes už im doma mamičky nemusia prať ponožky,“ uviedla Jana Štreitová z tohto stanovišťa.

Svoj „stánok“ malo aj Obrovo. „My sme nahotovali čínsky holland s názvom tangram. Musíte do tangramu poskladať jednotlivé časti obrázku bez toho, aby ste sa pozerali na nápovedu,“ opísala zadanie Pavlína Hrušková.

Z dnešnej akcie mám len príjemné pocity. Bolo to také zadosťučinenie, za ten vklad, za vynaloženú energiu. Naplnili sa moje predstavy a takisto vládla pohoda,“ konštatovala predsedníčka Nevedka a hlavná „ťahúňka“ projektu Otcovia & deti Andrea Dobošová. „Priebežne prichádzali ľudia, ktorí si nás vopred našli, nie len dáki okoloidúci. To ma takisto teší. Vlani bola pauza, no o rok sa určite opäť takto stretneme. Beriem to ako aj svoj osobný vklad pre ružomberskú, či regionálnu komunitu, pre zlepšenie kvality miestneho života.“

Foto: autor

Fotogaléria

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia