V knižnici počas pandémie vzrástol záujem o technickú literatúru, dejiny a politiku

V knižnici počas pandémie vzrástol záujem o technickú literatúru, dejiny a politiku

RedakciaAktuality8.4.2021

Ako sa na činnosti knižnice podpísala pandémia?

Knižnica poskytuje službu svojim čitateľom, takže vlastne už od prvých chvíľ pred rokom, ako sa situácia začala zhoršovať, nás zachytili všeobecne platné obmedzujúce opatrenia. Takmer dva mesiace – od 12. marca do 11. mája sme boli pre verejnosť úplne zatvorení. S postupným uvoľňovaním sme koniec jari a leto prežili vcelku v pohode. Čitatelia si rýchlo zvykli na obmedzenia dotýkajúce sa najmä maximálnych počtov osôb v knižnici, povinnosť dezinfekcie či vracanie kníh prostredníctvom biblioboxu.

Posledné podujatie pred marcovým lockdownom.

Dnes už ochranné plexisklové steny pri výpožičnom pulte považujeme za samozrejmosť, ale je fakt, že veľa týchto a podobných úloh sme vtedy v krátkom čase museli zariadiť a zorganizovať tak, aby bol priestor čo najbezpečnejší. Niektoré povinnosti stanovené Úradom regionálneho zdravotníctva sme dokonca upravili prísnejšie - napr. otvorený priestor beletrie a detského oddelenia má dokopy viac ako 400 m2, nie je možné, aby sa v knižnici naraz ocitlo podľa týchto prepočtov 25-26 osôb, keďže vieme, že ľudia sa väčšinou sústredia na omnoho menšom priestore pred hlavným pultom. Ale všetko sa dá, myslím že sme k týmto úlohám pristúpili premyslene a zodpovedne. Vždy sme sa v súlade s platnými epidemiologickými opatreniami a pri maximálnej opatrnosti snažili, aby tí, čo chcú čítať neboli odrezaní od možnosti výpožičiek. Práve preto si uvedomujeme neľahkú situáciu napríklad seniorov alebo osamelých odrezaných od kontaktov s rodinou. Pre mnohých z nich sú aj knihy cestou ako zahnať nepríjemné stavy a smútky.

Mohli si Ružomberčania aj počas tejto neľahkej doby požičiavať knihy?

Spomínané prvé tri mesiace nie. Náš komplexný knižničný svet sa presunul do online priestoru, zložitú prácu mali najmä kolegyne z náučného oddelenia, ktorých úlohou bolo komunikovať s našimi študentami, vypracovávať rešerše na diaľku a skenovať články a texty podľa požiadaviek. Komunikácia prebiehala výlučnej mailom a telefonicky. Počas tohto obdobia sme na oddeleniach doriešili niektoré „zanedbané“ úlohy, na ktoré sa predtým nenašiel čas, komunikovali sme najmä prostredníctvom sociálnej siete. V apríli sme konečne rozbehli projekt sprístupnenia elektronických kníh, na ktorý predtým akosi stále nebol priestor. Ale práve pandémia nám pomohla k tomu, že v oblasti elektronických dokumentov vzrástol záujem čitateľov. Prístup k beletristickým e-knihám prostredníctvom portálu Palmknihy bol spojazdnený v priebehu dvoch týždňov a pekne sa rozbehol. Táto služba nie je pre nás lacná, ale počas obmedzení je práve jednou z tých, ktoré ponúkame našim čitateľom bezplatne.

Aký bol ich záujem o knihy a zaznamenali ste zvýšený záujem o nejakú špecifickú literatúru?

Čo je zaujímavé, vzrástol záujem o technickú literatúru, návody na opravy a rekonštrukcie. Zvýšený záujem je o dejiny a politiku, ale to zrejme súvisí skôr so súčasnou politickou, nie pandemickou situáciou. Z periodík viedli Téma, Trend, a jednoznačne všetky tzv. hobby časopisy. Zatiaľ nezisťujeme špeciálny záujem napr. o populárno-psychologickú literatúru, to asi príde až neskôr... V oblasti beletrie naši čitatelia stále uprednostňujú skôr oddychovú spoločenskú literatúru a detektívky, tu sa trend nezmenil. Čo nás veľmi teší, možno aj vďaka dobrej súčasnej ponuke sa zvýšila návštevnosť mladých rodičov s najmenšími deťmi. Preto sme sa aj rozhodli priradiť k našim existujúcim čitateľským segmentom samostatnú kategóriu tzv. predčitateľov – deti v predškolskom veku, ktoré čítajú spolu s rodičmi. Veď tam to všetko začína.

Museli ste zrušiť viacero akcií. Plánujete, že sa k nim v lete a na jeseň vrátite ak to situácia umožní?

Do konca júna máme rozbehnutý projekt z prostriedkov Fondu na podporu umenia Kytica viazaná zo slov, v rámci ktorého organizujeme väčšinu akcíí. Na začiatku pandémie sme s pomocou FPU ešte stihli v normálnom rozsahu aspoň februárové a marcové podujatia – prednášala nám pamäťová koučka, o Šeptuchách sme debatovali s laureátkou Anasoft litery Alenou Sabuchovou, stihli sme niekoľko rendezvous s regionálnymi literátmi zo spolku ružomberských spisovateľov. V deň, kedy sa na Slovensku objavil prvý prípad vírusu sme ešte kváskovali domáci chlieb – to bol veľmi symbolický začiatok pandémieJ.

Prázdninové podujatie pre deti v Knižnej záhrade.

Veľmi nám pomohlo, že sme práve v tom období získali grant na výstavu Knižnej záhrady s pomocou Nadácie Slovenskej sporiteľne a Nadácie Tesco. Bola ideálne situácia sprístupniť priestor otvoreného átria tu v knižnici a vlastne všetky májové a neskoršie podujatia boli realizované pod holým nebom a v bezpečnom prostredí. Spomeniem Rendezvous pod schodmi alebo cyklus Prečítané leto pre deti a ich rodičov, ktorý sa stal veľmi obľúbeným, a verím, že v ňom toto leto budeme aj pokračovať. Radi by sme uskutočnili ďalšie stretnutia, ale musíme sa prispôsobiť situácii. Ak budú povolené hromadné podujatia, určite by sme chceli zorganizovať aspoň zopár náučných prednášok alebo prechádzku mestom z cyklu Strechy Ružomberka - to je taký môj rest, ktorý mám stále v hlave... Viem, že Mesto Ružomberok by chcelo organizovať svoje vlastné Kultúrne leto, pokiaľ to bude možné, radi budeme jeho súčasťou vo forme samostatných moderovaných besied a debát.

Momentálne sa na našom webe orientujeme na online ilustrátorské výstavy, ktorými sprístupňujeme práce súčasných slovenských ilustrátorov - v tejto oblasti knižnej kultúry cítime tak trochu vákuum. Chceme hľadať prieniky medzi minulým a súčasným, textom a ilustráciou, knihou a čitateľom. Každý mesiac vystavujeme knižnú tvorbu vybraného ilustrátora, s cieľom upozorňovať nielen na novinky, ale aj na vydania kníh so starším dátumom. Nech si dnešné deti vytvárajú svoju mozaiku budúcich spomienok cez knihy, ktoré čítajú a naopak dospelým nech sa vynárajú spomienky z toho čo majú načítané.

Naša Fb stránka je najmä o knižných odporúčaniach. Počas predvianočného obdobia sme vytvorili adventný kalendár, plný tipov na čítanie pre malých i veľkých, pričom to nemuseli vždy byť tituly najnovšie a najpredávanejšie... Marec zase prišiel s čerešničkami na torte a viacerými súťažami, na Veľkú noc odporúčame čitateľský lockdown – to všetko s krátkymi odporúčaniami a anotáciami ku konkrétnym čitateľským titulom.

Aký je záujem Ružomberčanov o služby knižnice?

Momentálne evidujeme takmer 2900 registrovaných členov. Je to omnoho menej v porovnaní s minulými rokmi – to je ten dosah pandémie, ktorý nie je viditeľný hneď, ale až časom. Čo však je viditeľné hneď, je pokles príjmov. Vzrástol počet tých, ktorí sa napriek prísnym opatreniam, dezinfekcii a karanténe kníh obávajú knihy požičiavať a tým náš výber z členského klesá. Zároveň sme zaznamenali pokles príjmov z upomienok, pretože vzhľadom k situácii musel byť náš prístup k vyberaniu pokút počas posledných mesiacov veľmi ohľaduplný a citlivý. Verím však, že to nebude dlho trvať a pri financovaní aj štatistikách sa vrátime na pôvodné čísla spred roku 2020.

Momentálne je ťažiskom našich aktivít služba CLICK&COLLECT – čitatelia sa s nami skontaktujú mailom, telefonicky alebo cez online prihlásenie a skompletizovaný balíček kníh si vyzdvihnú v nasledujúci pracovný deň pri dverách oddelenia. Takto to funguje už od januára, čitatelia si zvykli a myslím, že túto službu veľmi vítajú. Je to bezpečné, aj keď trochu náročné na čas. Ale o ten sa rozdelíme spolu s nimi – tituly si dohľadajú v našom katalógu, zavolajú nám alebo napíšu. My knihy vyberieme z políc a pripravíme na odovzdanie – všetko bez zbytočných vzájomných kontaktov.

Všetko sa dá, sme spolu s našimi čitateľmi v dobrom aj zlom. Zlé je, že už niekoľko týždňov neumožňujeme vstúpiť čitateľom do našich priestorov, medzi knihy. Ale to dobré je, že sme prevádzku neboli nikdy nútení uzatvoriť z dôvodu choroby alebo karantény našich ľudí. Počas prvej vlny pandémie sme prerobili átrium na Knižnú záhradu a to by bolo omnoho zložitejšie pri otvorenej knižnici. A počas druhej vlny, keď sa nám opäť kvôli pandémii výrazne posunul čas realizácie nákupu kníh zo zdrojov Fondu na podporu umenia na neskorší termín, sme museli v krátkom čase nakúpiť veľký objem kníh. Zatvorené oddelenia nám vtedy poskytli priestor na ich spracovanie, zapisovanie a obaľovanie. Myslím, že i napriek zložitej situácii sme na dobrej ceste ako využiť verejnú objednávku vyplývajúcu z verejného záujmu – poskytovať kvalitné knižnično-informačné služby a pokračovať prezentácii knižnice ako výrazného spoločensko-komunitného centra v našom meste.

Aké novinky chystáte pre návštevníkov?

Tešíme sa priazni našich návštevníkov aj novým čitateľom, obzvlášť v čase, keď prevláda názor, že knižnice sú tak trochu zbytočné. Vidíme, že čoraz viac ľudí sa vracia ku knihám a vedú k tomu aj svoje deti. Navyše v nastupujúcom trende minimalizmu a vyznávania nekonzumného spôsobu života je knižnica ideálnym miestom. Vypožičiavať knihy namiesto ich nakupovania, je tiež jednou z ciest, čo poviete? Pred nami je apríl, mesiac zameraný na ochranu prírody a Zeme. Naši priaznivci na FB sa môžu tešiť, začíname s novou várkou odporúčaní, týkajúcou sa najmä tém „eko-bio-natural“. Spropagujeme niektoré tipy na knihy, budeme zdieľať stránky a blogy o minimalizme, separovaní či (ne)nakupovaní, ponúkneme návody ako žiť udržateľnejšie.

Aké knihy by ste odporučili naším čitateľom? (niečo zahraničné aj slovenské

Práve pred pár dňami sme dokončili spracovanie kníh za 12 000 €, ktoré boli nakúpené z grantu Fondu na podporu umenia. Všetky nové tituly je veľmi jednoduché dohľadať na našom webe v časti Novinky, k tomu pripomínam všetky odporúčania a tipy, ktorými je naplnený náš Fb.

Nové knihy v knižnici.

Čo by som odporučila? Mňa samotnú v posledných mesiacoch zaujala biografia mladej vedkyne Michaely Musilovej - Žena z Marsu : výnimočný príbeh úspešnej Slovenky, ktorá odhaľuje záhady vesmíru. Už pár dní mám na nočnom stolíku položenú románovú kroniku Šikmý kostel od Karin Lednickej, ktorá, mimochodom, momentálne vedie aj v rebríčku elektronických kníh na portáli Palmknihy. Stálicami na našom knižnom nebi sú Žítkovské bohyne či Vyhnanie Gerty Schnirch od Kateŕiny Tučkovej, charakterovou podobnou tematikou sa zaoberajú Podbrdské ženy od Jany Poncarovej. Ťažké témy odľahčia vtipné taiwanské zápisky D. Sakmárovej Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre. Knihami, ktoré vrelo odporúčame sú Kvety pre Algernona od Daniela Keyesa či titul od Simon Mawer: Mendelův trpaslík.

Moje kolegyne aktuálne odporúčajú pre verné čitateľky tituly od Lee Child: Pomsta, Viveca Sten: Tiché vody. Kto má rád príbehy z druhej svetovej, potešia ho príbehy Eoin Dempsey Biela ruža, Čierny les, či román Beatrix Zaťkovej: Horský hotel Hodváb. Z populárnej literatúry je aktuálna téma Jarmily Mandžukovej: Keď vírusy útočia alebo Ako sa rozísť so svojím telefónom : 30-dňový plán ako získať svoj život späť, od Kate Price.

No a pre najmenších naša knihovníčka Majka odporúča krásne ilustrované leporelo od Márie Nerádovej Brlôžky, či série príbehov Pavúčik Zlatúšik, Miška a jej malí pacienti. Veľmi populárnymi sú v ostatnom čase knihy od Verušky Bobekovej Ripka, 6 detí a Maruška, z kníh o detských pocitoch je výborná Ja a pánko hnev, Ľúbim ťa a iné od Iryny Zelyk.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia