V Likavke sa zosunula časť svahu

V Likavke sa zosunula časť svahu

RedakciaAktuality10.3.2020

Deformáciu svahu v lokalite Paračka mohlo zapríčiniť množstvo zrážok za uplynulé obdobie, nestabilný terén, strmý svah, či terénne úpravy.

Nestabilný svah

V tejto lokalite je terén veľmi nestabilný. Nad zosunutým svahom sa pritom nachádza záhrada jedného z rodinných domov.

„Zatiaľ robíme primárne opatrenia. Zabezpečili sme územie páskami, pretože zosuv zasahuje do chodníka. Celý zosuv sme zakryli plachtami, aby v prípade ďalších zrážok nebola zosunutá masa ešte viac podmáčaná a nepracovala ďalej,“ povedal starosta Likavky, Marián Javorka.

Aby zamedzili prísunu zrážkovej vody, priestor zakryli aj v utorok ďalšou fóliou. Kvôli deformácií svahu zasadal krízový štáb a v obci vyhlásili mimoriadnu situáciu. Zároveň obec kontaktovala aj Ministerstvo životného prostredia.

Pripravujú návrh sanácie

„Ministerstvo životného prostredia zabezpečilo obhliadku lokality. V súčasnosti sa zameriava a pripravuje návrh projektu sanácie, ktorý bude poskytnutý starostovi obce,“ uviedol hovorca Ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.

Podľa jeho slov lokalita nemá veľké rozmery, no ohrozuje verejný aj súkromný majetok. V súčasnosti obec čaká na metodické pokyny, ktoré majú prísť z Ministerstva životného prostredia. Kvôli vzniknutej situácii museli odstrániť porast v okolí a tiež vypíliť stromy, ktoré by sa mohli posúvať k elektrickým rozvodom a miestnemu rozhlasu.

Mal by vzniknúť oporný múr

Starosta predbežne odhaduje, že situáciu budú riešiť prostredníctvom oporného múru. Ten bude musieť byť ukotvený hlboko do zeme, ideálne prostredníctvom pilót, to znamená oceľových tyčí. Svah bude držať potom pevný betónový skelet. V súčasnosti je svah ešte mokrý. „Keby sme to teraz odstránili, svahu môžeme dať priestor na ďalší zosuv, čo by bola už úplná katastrofa,“ ozrejmil starosta. Podľa jeho slov majú niekoľko možností ako situáciu vyriešiť.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia