Obyvatelia sa aktívne zapojili do boja proti nemeckým fašistom. Niektorí z nich prišli pritom aj o život. Toto ich hrdinstvo pripomína pamätník SNP, ktorý sa nachádza na kopci v hornej časti obce. Niekoľko stoviek ľudí si prišlo uctiť pamiatku padlých v druhej svetovej vojne, aj bezbranné obete, ktoré popravili fašisti. Históriu protifašistického odboja v Lúžnej priblížil v príhovore zástupca starostu tamojšej obce Kamil Weiss.
„Aj v našej obci si pripomíname udalosti, občanov, ktorí sa zapojili do SNP. Ďakujem tým, ktorí neváhali priniesť najväčšiu obeť, aby sme dnes mohli žiť v slobode a mieri,“ povedal.
Ďalej poďakoval ľuďom, ktorí sa zaslúžili o zachovanie odkazu Povstania pre dnešnú mladú generáciu, aby sa nezabudlo na tento významný počin, ktorý je úzko spätý aj s ich obcou a občanmi, ktorí sa do SNP aktívne zapojili.
„O tom, že si naši ľudia vážia životy, ktoré niektorí naši spoluobčania položili počas SNP, svedčí aj bunker, ktorý sa aj prispením obce podarilo vybudovať,“ dodal zástupca starostu.
Vojenský pridelenec Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku Oleg Avrinský poďakoval Slovenskej republike, že sa vzorne stará o vojenské hroby a pamätníky. Vyslovil ľútosť, že to tak nie je vo všetkých európskych krajinách. Zdôraznil, že SNP sa stalo symbolom boja Slovákov proti fašizmu.
„Keď vedenie SNP požadovalo vládu Sovietskeho zväzu o pomoc, tak napriek extrémne ťažkým podmienkam rozhodla prelomiť líniu nepriateľa vo východných Karpatoch. Sovietske velenie urobilo maximum pre rozšírenie partizánskeho hnutia. Približne 3 000 našich občanov bojovalo v povstaleckých skupinách,“ zdôraznil Avrinský.
V Povstaní padlo aj 23 občanov z Liptovskej Lúžnej, piati zahynuli, keď vynášali potraviny pre partizánov, pretože ich strhla lavína. Krvavým dňom bol 9. február 1945, keď dedinu napadla Vlasovova armáda. Zastrelila 11 obyvateľov, dokonca vtedy donútili otca a syna, aby zapálili svoj dom, v ktorom zhoreli. Obec bola oslobodená 4. apríla 1945.
Pri príležitosti spomienkových osláv Povstania v Liptovskej Lúžnej sprístupnili novovybudovaný partizánsky bunker. Počas terajších osláv v ňom boli aj dobové predmety ako napríklad, puška, kuchynské riady alebo postele vystlané čečinou.
Obyvatelia Liptovskej Lúžnej sa zapájali do protifašistického boja najmä podporou a účasťou v partizánskych jednotkách Jegorova. Obec bola vyznamenaná Radom Červenej hviezdy, Radom SNP I. triedy, Duklianskou pamätnou medailou a Pamätnou medailou SNP.
Text a foto: Tibor ŠULA
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia