V Liptovskej Teplej na jednej strane šetria a zároveň investujú

V Liptovskej Teplej na jednej strane šetria a zároveň investujú

Ján SvrčekAktuality26.1.2024

Milan Kašák hneď, ako prvý raz si sadol na stoličku, na základe vôle tamojších občanov, "richtára" Liptovskej Teplej, sa začal snažiť svoju dedinu posúvať dopredu. Akýmsi prvým jeho "dieťaťom" v úzkej spolupráci s Miestnou akčnou skupinou (MAS) Dolný Liptov, bol projekt, týkajúci sa vykurovania tamojšieho kultúrneho domu a aj časti obecného úradu. Jeho realizácia už prináša svoje ovocie.

"Všetko sa to začalo ešte v roku 2019. Vtedy sme podali našu žiadosť," rozhovoril sa miestny starosta. "Po nejakej prvotnej finančnej analýze, sme si povedali, že treba niečo robiť, aby sme neboli aj naďalej chudobní. Jednoznačne našou ambíciou bolo ušetriť peniaze na vykurovaní a svietení. Náš ´kulturák´ mal ešte staré gramatky, čiže už dávno prežité telesá. My sme sa do tejto prestavby pustili hneď od začiatku, aj sami, lenže z vlastných zdrojov by sa to do súčasnej finálnej podoby nedotiahlo. Preto hľadali sa možnosti ako získať cudzie zdroje. Išlo o projekt za 22 tisíc eur a vďaka eurofondom máme centrálne vykurovanie kultúrneho domu, keď médiom je plyn."

Starosta obce vtedy hodil do "placu" číslo o možnej až 30 - percentnej úspore nákladov na kúrenie budovy, prvý rok ešte táto zmena jeho métu nedosiahla, no ďalší sa už potvrdil predpoklad prvého muža Liptovskej Teplej. "Nešlo len o zmenu systému vykurovania, ale celkove sme sa snažili v ekonomicky zložitej dobe šetriť. Ale nie na úkor komfortu ľudí pri spoločenských, či kultúrnych akciách, alebo pravidelných ´stretávkach´ občanov, speváckeho zboru, či tancujúcich dôchodcov. Táto budova je totiž dosť vyťažená," vravel ďalej M. Kašák.

V dedine už kompletne vymenili žiarovky na verejnom osvetlení. "Na túto akciu sme si zobrali úver, no už len z úspor by do troch-štyroch rokov mal byť splatený," pochválil sa ďalej ambiciózny starosta.

Pri našej návšteve sme sa ešte vrátili ku kultúrnemu domu, ktorý v minulosti bol, čo sa týka modernizácie úplne vyuatovaný. "Práve dnes (26. januára, pozn. aut.) som podpísal zmluvu. Dostali sme grant od Ministerstva dopravy SR vo výške 700 tisíc eur na zateplenie fasády a stropov, výmenu okien i dverí a ešte aj na ďalšie vylepšenia. V tejto chvíli sa osobne zvlášť teším (úsmev), že keď sa toto všetko zrealizuje, konečne nebudem v mojej kancelárie, ktorá je situovaná na severnej strane mrznúť," popýšil sa M. Kašák zaujímavou a cennou novinkou.

Za povšimnutie stojí, že z ušetrených "peniažkov" chce dedina v najbližšom období zrealizovať aj ďalšie svoje zámery. "Pôjdeme do rekonštrukcie systému kúrenia v dvoch obecných budovách, ktoré nie sú ani zateplené. Ide o staré zdravotnícke stredisko a objekt pošty," čo - to na záver načrtol starosta Milan Kašák.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia