V Liptovských Revúcach je hasičov ako maku

V Liptovských Revúcach je hasičov ako maku

RedakciaAktuality10.4.2023

Každú stredu a sobotu členovia a tréneri DHZ absolvujú v telocvični základnej školy hodinový tréning s ich budúcimi nástupcami, mladými hasičmi. V obci je približne 120 dobrovoľných hasičov, pričom približne polovicu tvoria dospelí.

Z troch urobili jeden

V dedine kedysi fungovali tri zbory DHZ Liptovské Revúce. Mala ich Nižná, Stredná aj Výšná Revúca. Po príchode starostky Jany Šimovej v roku 2015 sa situácia zmenila. „Začali sme sa zaoberať priam kacírskou myšlienkou, spojiť tri zbory do jedného. Technika bola rozdrobená, bolo ťažké presvedčiť členov, lebo každý chcel mať svoju zbrojnicu. Po roku a pol sa to podarilo.“

Na chod DHZ to malo pozitívny vplyv. „V roku 2018 sme prijali prvé deti, začali s nimi pracovať. Korona nás trochu pribrzdila, ale po jej skončení sa to opäť rozbehlo výborne,“ vysvetlil predseda DHZ Igor Šimončič. V septembri vypísali konkurz na deti a prišlo ich približne 40 detí. Sú medzi nimi aj deti do piatich rokov. „Trénujeme s nimi zábavnou formou.“

Tréner Miroslav Beďač je zároveň strojníkom. Aj on chodí kvôli deťom na tréningy pravidelne. „Baví nás venovať sa deťom. Sú šťastné a šťastní sme aj my, keď vidíme úsmev na ich tvári.“

Šťastní sú aj rodičia, ktorí chodia so svojimi potomkami na tréningy v úlohe divákov. „Sme tu tretíkrát, vylieta sa, zabaví, páči sa nám tu,“ povedala Lucia Kmeťová, malým hasičom je jej štvorročný syn Jakubko.

Žiakom aj dorastu sa darí

Dorastenkou je 16-ročná Valentína Šoošová, hasičkou je od roku 2021. „Zdalo sa mi to zaujímavé a potvrdilo sa to. Baví ma chodiť trénovať, ešte viac súťažiť.“ Spolu s kamarátkami získali v okrese prvé miesto medzi dorastenkami, na kraji skončili tretie.

Žiakom je zatiaľ 14-ročný Jakub Lazík, do DHZ vstúpil pred piatimi rokmi. „Začalo to krúžkom na škole, do ktorého sme sa prihlásili s kamarátmi, bavilo ma robiť s vodou.“ Aj jeho družstvo má za sebou už pekné úspechy. Vyhrali okresnú súťaž, na kraji boli tretí, v Martinskej lige štvrtí.

Liptovské Revúce majú 1523 obyvateľov a približne 120 členov DHZ, teda takmer každý ôsmy Liptovskorevúčan je hasičom.

„DHZ je veľmi dôležitá zložka obce. Pomáhajú v každom počasí, nepoznajú slovo nedá sa, nechce sa mi. Sú tu, keď nás ohrozujú povodne, požiare, veterné smršte, ale vedia postaviť máj, zabaviť sa, urobiť kultúrnu akciu. Ďakujeme im, že nám pomáhajú,“ dodala starostka.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia