Chorovod, rytmický pochod žien, sa vydal po prvej svätej omši o 9. 00 hod od kostola do liskovských ulíc. V čele niesol figurínu - Murienu, ktorej sa rozhodol spočítať posledné hodiny života.
Liskovčania vítali sprievod aj pohostením, šiškami, koláčmi, obloženými chlebíčkami. Gazdiné ženičkám prispeli do košíčka klobáskou, slaninkou, vajíčkami, ale pridali aj peniaze.
Vynášanie Murieny je to jeden z najarchaickejších zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias aj na Liptove. Koná sa koncom zimy a vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka. Táto obyčaj má korene v predkresťanskom období, keď ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie možno ovplyvniť. Týmto silám pripisovali aj striedanie ročných období. Muriena má podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú nesú ženy so spevom k potoku. Zvyčajne ju pri brehu rieky alebo potoka vyzliekli, zapálili a hodili do jej rozmŕzajúcich vôd. Verili, že jej vynesením k nám zavíta jar a nový život.
„ V Liskovej sa podľa dlhoročných tradícií Muriena vynáša tri týždne pred Veľkou nocou na tzv. Šúľkovú nedeľu. Po I. sv. omši krojovaná skupina dievčat a žien prejde dedinou a spevom vyjadria túžbu skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka. Veríme, že potom do nášho chotára už naozaj zavíta zelená a krásne rozkvitnutá jar,“ informovala Edita Forgáčová, pracovníčka Obecného úrad v Liskovej.
Tibor Šuľa
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia