V Ľubochni začali Rezbárske dni 2023

V Ľubochni začali Rezbárske dni 2023

Stanislava Bruk LuckáAktuality23.8.2023

V Ľubochni od pondelka 21.8.2023 prebieha 11. ročník Ľubochnianskych rezbárskych dní. Ide o rezbárske sympózium, v ktorom rezbári zhotovujú sochy na vopred určenú tému.

Nápad usporiadať takéto podujatie vznikol už v roku 2011. „V obci sa vypiľovali nejaké stromy (lipy) a starosta Peter Dávidík ma oslovil, či by sme niečo nevymysleli, aby sa z toho dreva nestalo len palivo. A tak sme spravili rezbárske sympózium. Sochy, ktoré vzniknú sa následne inštalujú po obci. Akcia sa koná každoročne v letných mesiacoch s výnimkou kovidových rokov (2020 a 2021), čiže práve prebieha 11.ročník,“ hovorí mladý rezbár Šimon Chyla, ktorý je spoluorganizátorom podujatia.

Rezbári počas uplynulých ročníkov už vyrobili detské ihrisko, hojdačky, lavičky, betlehem, vtáčie búdky, sochy Cyrila a Metoda, sv. Floriána a mnohé ďalšie. Témou aktuálneho ročníka je pokračovanie predošlých dvoch, čiže krížová cesta. „Počas predchádzajúcich rokov vzniklo prvé až ôsme zastavenie a tento rok rezbári pracujú na zastaveniach 9 -12. Do ďalšieho ročníka tak zostanú ešte posledné dve,“ hovorí Šimon Chyla.

„Rezbárstvo je pre mňa veľmi prirodzený spôsob v sochárskom vyjadrovaní sa. S drevom a jeho opracovávaním sa dostávam do kontaktu prakticky od detstva, na rozdiel od takého bronzu alebo kameňa. Drevo je materiál, ktorý je dostupný takmer všade, tak zrejme aj preto mám rezbárstvo dosť zažité. A celkovo, aj keď sa nejedná o drevo, ale o iné materiály, tak radšej materiál odoberám, a tak tvorím objekty a sochy. Rezbárstvo ako také, existuje odkedy je na svete človek, a to vo všetkých častiach sveta. Nezaniklo ani s technickým a technologickým pokrokom ľudstva a nestratilo svoje opodstatnenie až do súčasnej doby,“ dodáva Šimon Chyla.

Rezbári pracujú na sochách počas celého týždňa. Sympózium bude slávnostne ukončené v piatok 25.8.2023 v poobedňajších hodinách. Návštevníkov čaká bohatý program, remeselnícky jarmok a pripravené sú aj atrakcie pre deti.

Fotogaléria

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia