V máji zaznamenali v Liptovských Sliačoch až 35 infikovaných koronavírusom

V máji zaznamenali v Liptovských Sliačoch až 35 infikovaných koronavírusom

RedakciaAktuality24.5.2021

Od dnes, 24. mája, je na covidovej mape Slovenska 11 okresov s červenou farbou a II. stupňom varovania, patrí medzi ne aj Ružomberský okres. Susedný Dolný Kubín, Martin a Banská Bystrica sú ružové, okres Liptovský Mikuláš je dokonca oranžový.

Ružomberok je horší

Dôvodom sú stále vysoké čísla infikovaných vírusom COVID-19 na Dolnom Liptove. Od 1. do 24. mája zaevidovali v okrese Ružomberok 240 potvrdených ochorení, z toho bolo až 35 v Liptovských Sliačoch. Ak berieme do úvahy, že v tomto okrese žije približne 57-tisíc obyvateľov a v Liptovských Sliačoch 3800, tak je jasné, že táto dedina, respektíve jej obyvatelia, sa výrazne podieľa na červenej farbe okresu. Percento infikovanosti sa v nej blíži ku jednému percentu, okres má len 0,42 percenta.

Výrazne sa podieľali mládenci, ktorí stavali máj. „Z celkového počtu 20 exponovaných osôb bolo osem ochorení potvrdených RT-PCR testami, alebo AG testami u účastníkov podujatia stavanie májov. Karanténa bola nariadená celkovo tridsiatim kontaktom,“ povedala Alexandra Hrabušová z oddelenia epidemiológie, Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Liptovský Mikuláš.

Takto stanovujú farby

Na farbu v covid automate vplýva viacero faktorov. Patrí medzi ne napríklad vývoj 7 a 14-dňovej dňovej incidencie , teda počet chorých na 100-tisíc obyvateľov. V prípade Ružomberka je 14-dňová na úrovni 143 chorých na stotisíc obyvateľov, v ružovom Dolnom Kubíne majú 58, v Martine 63 a v Banskej Bystrici 77, v oranžovom Liptovskom Mikuláši len 28.

Ružomberku patrí popredné miesto medzi týmito okresmi aj v počte hospitalizovaných s koronavírusom s číslom 31, Dolný Kubín ich má 5, Banská Bystrica 32, Martin 25, Liptovský Mikuláš 7.

Dôležitým údajom, ktorý ovplyvňuje hodnotenie okresov je počet chorých nad 65 rokov, pretože mávajú ťažší priebeh ochorenia aj obetí je z tejto kategórie najviac. V Ružomberku aj Banskej Bystrici evidujú sedem, v Martine až osem, Dolný Kubín a Liptovský Mikuláš

majú po jednom.

Alexandra Hrabušová vysvetlila aj ďalšie faktory pri zostavovaní farebného rebríčka na mape. „Sleduje sa pozitivita PCR testov aj efektívne reprodukčné číslo. Berieme do úvahy aj komplexné lokálne zhodnotenie epidemiologickej situácie odvíjajúce sa od charakteru ohnísk, pozitivity testov, vekovo špecifickej dynamiky a podobne.“

II. stupeň varovania, opatrenia platné pre červený okres Ružomberok

- Prezenčné vyučovanie v materských a základných školách. Na stredných školách sa učia prezenčne len končiace ročníky a prvé štyri ročníky osemročných gymnázií. Fungujú školské jedálne, školské kluby detí, špeciálne výchovné zariadenia, zariadenia výchovného poradenstva. Na vysokých školách sa vyučuje dištančne.

- Povinné je nosenie respirátora v obchodných prevádzkach, hromadnej doprave, vo všetkých interiéroch. Na verejnosti v exteriéroch je povinné rúško na vzdialenosť menej ako 5 metrov.

- Konzumácia alkoholu na verejnosti je zakázaná rovnako ako svadby, kary, oslavy a večierky. Hromadné podujatia sú povolené do 10 osôb. Obrady sú povolené pri dodržaní podmienky 1 osoba na 15 metrov štvorcových, alebo max. 10 osôb. Obmedzenie kapacity pri pohreboch neplatí. Pohyb nie je obmedzený.

- V obchodoch musia dodržiavať pravidlo 1 zákazník na 15 metrov štvorcových predajnej plochy.

- Reštaurácie môžu mať otvorené terasy, stoly musia byť od seba dva metre. Povolený je okienkový predaj a rozvoz.

- Ubytovacie zariadenia môžu na izbe ubytovať max. 2 dospelé osoby z jednej domácnosti alebo členov jednej domácnosti v samostatnej izbe.

- V múzeách a galériách sú povolené individuálne prehliadky - 1 návštevník na 15 metrov štvorcových.

- Taxislužby sú povolené, v jednom rade môžu sedieť 2 osoby, vodič musí zabezpečiť pravidelné vetranie a dezinfekcia po každom klientovi.

- Aquaparky, wellness a kúpele mimo zdravotných indikácií sú zakázané. Bazény a plavárne sú povolené pri max. počte 10 osôb. Potrebný je negatívny test s výnimkou detí do 10 rokov. Organizované skupiny sa riadia športovým automatom.

- Profesionálny šport možný len bez divákov. Fitness sú povolené pri maximálnej kapacite 10 osôb alebo minimálne 25 metrov štvorcových na osobu.

- Návštevy vo väzniciach sú povolené v obmedzenom režime, rovnako ako v nemocniciach a domovoch sociálnych služieb.

- Bohoslužby sú povolené s obmedzením 1 návštevník na 15 metrov štvorcových, alebo max. 10 osôb. Test nie je potrebný.

- Lanové dráhy sú povolené s obmedzenou kapacitou. V kabínke s kapacitou do 10 osôb môžu byť len členovia jednej domácnosti. S väčšou kapacitou maximálne 25 percent, alebo členovia jednej domácnosti.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia