V Martinčeku vybudovali oddychové centrum

V Martinčeku vybudovali oddychové centrum

RedakciaAktuality26.10.2023

Pre malé obce v regióne je akákoľvek finančná investícia náročná. Avšak, rovnako ako veľké obce, aj tie menšie potrebujú budovať či opravovať veci v obci tak, aby sa všetkým žilo lepšie, kvalitnejšie. Obec Martinček je presne takýto prípad. Napriek všetkému sa tam v spolupráci s Miestnou akčnou skupinou (MAS) Dolný Liptov podarilo zrealizovať projekt na výstavbu detského a futbalového ihriska, ktorý dnes slúži naozaj všetkým. Celý projekt bol podporený vyše 17 tisíc eur, informovala Zuzana Gvizdová z MAS Dolný Liptov.

Prostriedky na zmeny sú základ

 To, že možnosti menších obcí narážajú na problém financovania rozvoja v obci vo vyššej miere, si uvedomuje aj starosta obce Juraj Bobek, ktorý ocenil spoluprácu s MAS Dolný Liptov a uvádza : „Neviem si predstaviť, ako by sme si takýto projekt financovali sami.“

Na príjmy obecných rozpočtov vplýva hlavne počet obyvateľov v obciach. Preto najmä menšie obce musia hľadať prostriedky na financovanie svojich plánov inde, ako vo vlastnej „špajzi“. Bola by veľká škoda, keby bola len vôľa, ale cesta by bola zbytočne zarúbaná nedostatkom financií.

Slúži celej komunite

 V rámci projektu doslova na zelenej lúke vyrástlo futbalové ihrisko s bránkami a ochrannou sieťou, detské ihrisko s kolotočom, hojdačkami a pieskoviskom. Osadené boli workoutové prvky a vybudovali sa dva drevené altánky.

Športovo – oddychový areál, ktorý v Martinčeku vznikol, si okamžite našiel obľubu u rodičov s deťmi, u mladých v obci, aj ľudí v strednom a vyššom veku. Areál v kombinácii s unikátnym horským prostredím vytvárajú skvelý priestor pre trávenie voľného času. Vyberie si skutočne každý.

Keď si uvedomíme, že na ihrisku sme zároveň v lese – v blízkosti liskovskej kalvárie a kaplnky s výhľadom na masív Západných aj Nízkych Tatier, okolité obce, mesto Ružomberok a zároveň na skok od centra mesta, tak môžeme len odhadovať, aký turistický potenciál toto miesto má.

Záujem nie je len o ihrisko

Obec Martinček je známa tradičnými dáškami – 3 až 5 metrov hlboké pivnice so strieškou (Dach – nem. strecha), ktoré sa nachádzajú v okolí miestneho kostolíka z 13.teho storočia. Dodnes sa využívajú na uskladnenie zemiakov. Dášky, ako aj kostolík, patria medzi unikáty Liptova a objekty s historickou hodnotou.

Okrem toho je atraktívna samotná poloha obce na úpätí vrchu Mních (657 m.n.m.), ktorý je súčasťou Chočských vrchov. Na svoje si tu prídu aj milovníci prírody a prechádzok v lese.

Areál, ktorý vďaka projektu vznikol tak vytvoril ďalšie skvelé možnosti trávenia času v obci Martinček. Projekt bol podporený vo výške 16 292,51 EUR a príspevok bol poskytnutý zo zdrojov Európskej únie v rámci iniciatívy LEADER.

Fotogaléria

Tibor Šuľa

Foto: MAS Dolný Liptov

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia