V meste pribudnú pitné fontány

V meste pribudnú pitné fontány

RedakciaAktuality7.8.2020

So stúpajúcimi teplotami sa obyvatelia aj turisti radi osviežia vodou zo zdrojov, ktoré sú dostupné priamo na verejných priestranstvách.

Do ružomberských ulíc konečne pribudnú dva „pouličné“ zdroje pitnej vody. Jedno zo zariadení spustil magistrát tento týždeň na ulici A. Bernoláka, ďalší na Námestí A. Hlinku pribudne v najbližších dňoch. Informáciu pre náš portál potvrdil hovorca primátora Viktor Mydlo.

Miesto, kde o pár dní pribudne nový zdroj pitnej vody

Vzhľadom na to, že sa zdroje nachádzajú na miestach v historickom centre, je pri takýchto zásahoch nevyhnutné schválenie Pamiatkovým úradom. Preto sa celý proces predĺžil,“ povedal Mydlo.

Doplnil, že úrad v takomto prípade posudzuje hlavne kritériá estetiky. „Vzhľad pitných fontán bude na spomínaných miestach odlišný, ich dizajn prispôsobili architekti prostrediu, v ktorom sa budú nachádzať,“ prezradil pre Žijem v Ružomberku Ivan Kamhal z oddelenia technickej správy.

Magistrát sa rozhodol situovať „pouličné“ zdroje na tieto miesta hlavne z dôvodu blízkosti dostupných vodovodných prípojok. Zdroje pitnej vody by mali byť v prevádzke počas celého roka, v zimných mesiacov ich odstavia. O ich prevádzku sa budú starať zamestnanci mestských Technických služieb. Ako ďalej informoval Kamhal, nevyžadujú špeciálnu údržbu, nakoľko sú samočistiace.

V ružomberských uliciach tak budú k dispozícii tri zdroje pitnej vody. Okrem dvoch novovybudovaných, jeden zdroj v súkromnom vlastníctve Ružomberčania poznajú v blízkosti tržnice. Jeho prevádzka je preto obmedzená.

Počet vodných fontán plánuje mesto v budúcnosti rozšíriť.

Na budúci rok pripravujeme do ulíc umiestniť hmlové brány, ktoré by mali byť zdrojom osvieženia v letných mesiacoch. Uvažujeme o dvoch takýchto zariadeniach, ktoré budú situované na najfrekventovanejších úsekoch. Jedno z nich pribudne určite na Mostovej ulici,“ dodal Viktor Mydlo.

Ružomberčania si tak budú môcť v centre mesta dopriať chladnú „sprchu“. Pôjde o špeciálny osviežovač vzduchu, ktorý rozprašovaním vytvorí vodnú hmlu a jemný dážď ich pri prechode popod bránu ovlaží.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia