V meste sa už nebude dať parkovať na chodníkoch

V meste sa už nebude dať parkovať na chodníkoch

RedakciaAktuality18.7.2023

Od 1. októbra nebude možné na základe zmeny zákona o cestnej premávke s motorovým vozidlom parkovať na chodníku, ak to nebude dopravnou značkou alebo dopravným zariadením určené inak.

Ružomberská samospráva v spolupráci s mestskou políciou na zmeny od marca upozorňuje priamo v uliciach. Niektorí z motoristov si mohli v uplynulých týždňoch za stieračom auta nájsť upozornenie na nesprávne parkovanie na chodníku.

preparkuj.me

„Do októbra je ešte dostatočný časový priestor a od marca pôsobíme najmä preventívne – teda žiadne pokuty, ale upozornenia. V ruka v ruke so zmenami, ktoré nastanú na celom Slovensku, však musí prísť komplexné riešenie v oblasti parkovacej politiky. Týmto témam sa intenzívne venujeme a pripravujeme zmeny. Som však osobne veľmi rád, že spolu s touto problematikou sa otvárajú otázky ako neprimerané dopravné zaťaženie v našich mestách, množstvo áut v centrách miest, lepšie využitie verejného priestoru, ale aj alternatíva k autám v podobe nemotorovej dopravy, ktorá je v mestách efektívnejšia ako individuálna automobilová doprava,“ povedal Ľubomír Kubáň, primátor mesta Ružomberok.

Od 17. júla mesto v spolupráci s aktivistami z ružomberského Občianskeho združenia Bajkom, ktorí stoja za občianskou iniciatívou #ruzomberkombajkom, spúšťajú spoločnú informačnú kampaň „preparkuj.me“.

Prostredníctvom letáčikov, spotov či informačnej stránky chcú ľudí parkujúcich na chodníkoch upozorňovať na prichádzajúce zmeny a ukázať im, že verejný priestor, ktorý teraz zaberá motorové vozidlo, môže lepšie slúžiť viacerým ľuďom.

„Ulice Slovenska sú plné áut parkujúcich na chodníkoch. Zmeniť aktuálny stav si vyžaduje viac úsilia, ako úpravu zákona. Preparkovaním auta uvoľníte verejný priestor, ktorý poteší rodičov s kočíkom, uľahčí deň vozíčkára. Vrátite priestor deťom, ktoré sa budú môcť opäť hrať na ulici a nie len na mobiloch. Okrem toho znížite šancu, že vám auto na chodníku niekto nechtiac poškriabe,“ hovorí Miroslav Klíma z OZ Bajkom.

Vyrobili letáky a videá

V Ružomberku bude nasledujúce mesiace až do 1. októbra kampaň prebiehať v mestských masmédiách, na sociálnych sieťach či mestskom webe. Nové videospoty, ktoré vytvorilo OZ Bajkom, budú premietané pred filmovými predstaveniami v kine i v Mestskej televízii Ružomberok.

Na internetovej stránke http://www.preparkuj.me sa však k iniciatíve i kampani môže pripojiť každý, kto má chuť a čas pomôcť. Záujemcovia z radov samospráv, aktivistov, masmédií na webe nájdu videá i letáky, ktoré si môžu stiahnuť a vytlačiť. Stránka i jednotlivé komunikačné nástroje môžu zároveň poslúžiť Únii miest Slovenska i Združeniu miest a obcí Slovenska, ktoré ich môžu odporučiť na využitie svojim členom.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia