Nelegálne vjazdy motorkárov do prírody sú dnes veľmi častým javom.
„Jazdia na pozemkoch, ktoré patria nejakému vlastníkovi - buď štátnym lesom, urbariátu, Mestským lesom, alebo súkromným vlastníkom. Týmto spôsobom poškodzujú biotypy, čo je klasifikované ako trestný čin,“ vysvetľuje strážca Národného parku Veľká Fatra Miroslav Gejdoš.
Zároveň pritom dopĺňa, že najčastejšie motorkári jazdia v okolí dedín. „Či už sú to Liptovské Revúce, Černová, ale i Komjatná. Ak sa nám toto konanie podarí zdokumentovať, ide už o envirokriminalitu a policajti to riešia ako trestný čin,“ dopĺňa Gejdoš.
Vykrádanie hniezd dravcov je podľa jeho slov už na ústupe. V minulosti často hniezda vykrádali predovšetkým sokoliari, ktorí doplňovali svoju zbierku dravcami z voľnej prírody. Ako ďalej uvádza, v súčasnosti si dnes už sokoliari môžu dovoliť kúpiť orla skalného alebo iného dravca. Nepríjemnosti im tiež robí aj vykopávanie vzácnych druhov rastlín v národných prírodných rezerváciách.
Ako zároveň dodal Gejdoš, ťažiskom ich práce od začiatku roka bolo monitorovanie dravých vtákov – predovšetkým orla skalného a sokola sťahovavého. Popri ceste v Hrabove tiež vybudovali zábrany pre žaby. Tie ich chránia počas jarnej migrácie, keď prechádzajú cez cestu ku priehrade. Zaoberali sa tiež zberom genetických vzoriek veľkých šeliem ako rys, medveď, vlk. Zo zozbieraného trusu sa určí výskyt na Slovensku. V rokoch 2013-2014 sa veľkosť populácie medveďa odhadla na 1256 jedincov. Súčasný projekt budú realizovať do apríla 2021 a výsledky budú dostupné v druhej polovici roka. O projekte sme viac písali TU
V rámci Európskeho dňa prírodných a národných parkov zorganizoval Národný park Nízke Tatry uplynulý víkend brigádu a spriechodnili tak turistické chodníky vedúce cez prírodné a národné prírodné rezervácie.
„Počas víkendu spriechodnili pracovníci odboru strážnej služby NAPANT, v spolupráci s členmi dobrovoľnej stráže prírody, turistické značkované trasy vedúce cez Prírodnú rezerváciu Martalúzka (okres Brezno a Poprad), Prírodnú rezerváciu Kozí chrbát (okres Ružomberok) a Národnú prírodnú rezerváciu Ohnište (okres Liptovský Mikuláš). Práce na spriechodňovaní chodníka na Ohnište budú pokračovať aj nasledujúci víkend,“ uvádza Národný park Nízke Tatry.
Do správy Národného parku Nízke Tatry patrí aj Komornícka a Ludrovská dolina, kde sa nedávno odohrali útoky medveďa na človeka. Písali sme o nich TU
Súčasťou medzinárodnej výzvy v rámci tohtoročného Európskeho dňa prírodných a národných parkov je aj vychádzka do prírody a jej pozorovanie.
„Naša príroda sa pre mnohých z nás stala útočiskom v čase najťažšej pandémie a teší sa stále zvýšenému záujmu. Odnesme si z tejto skúsenosti to dobré a zvýšme aj záujem o ochranu našich jedinečných území,“ uviedla na sociálnej sieti pri príležitosti tohto významného dňa prezidentka Zuzana Čaputová.
Slovenské národné parky označila pritom za najvýznamnejšie prírodné dedičstvo aké máme a zároveň vyzvala ľudí, aby zvýšili záujem o ochranu národných parkov.
Okres Ružomberok leží v na území dvoch národných parkov. Národný park Veľká Fatra sa rozprestiera v severozápadnej časti stredného Slovenska v regiónoch Turiec, Liptov a Banská Bystrica. Národný park Nízke Tatry patrí do banskobystrického kraja (okres Banská Bystrica a Brezno), žilinského kraja (okres Ružomberok a Liptovský Mikuláš) a prešovského kraja (okres Poprad).
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia