V nemocnici už zaočkovali 10 000 ľudí

V nemocnici už zaočkovali 10 000 ľudí

RedakciaAktuality9.3.2021

Nemocnica má pripravených 139 lôžok pre kovidových pacientov, obsadených je 70. Hovorkyňa Petra Dišková upozornila, že oproti minulému týždňu je to viac o desať a nárast bude pravdepodobne pokračovať.

Voľných je už len pár prístrojov

Zo 14 umelých pľúcnych ventilácií využívajú jedenásť. „Ďalších 14 pacientov používa technológiu high flow, čo je ventilačná podpora vysokým prietokom plynov podávaných cez nos. K dispozícii majú už len jednu voľnú,“ povedala hovorkyňa. Výhodou high flow je, že pacient nie je v umelom spánku ako pri umelej pľúcnej ventilácii.

Novinkou, ktorú by mali zaviesť od zajtra, je zrušenie triediaceho stanu pred vstupom do nemocnice. „Dôvodom je, že niektorí pacienti prichádzajúci do nemocnice zatajili, že sú pozitívne testovaní a pohybovali sa voľne po nemocnici, sedeli v čakárňach. V ambulancii potom vyšlo pri zisťovaní anamnézy, že majú kovid. Teraz pôjdu priamo do ambulancie, kde ich leták upozorní na to, že ak sú pozitívni, aby nečakali ale okamžite išli do ambulancie,“ povedala Petra Dišková.

Nemocnica na svojom webe uverejnila aj pozitívnu správu. „Dnes náš očkovací tím prekročil hranicu 10-tisíc zaočkovaných pacientov.“

Testujú aj samoplatcov

Ďalšou dobrou správou je, že v ÚVN spustili od 25. februára testovanie PCR testami na Covid – 19 pre samoplatcov, objednať sa môžu prostredníctvom mailovej adresy pcrsamoplatca@uvn.sk

Do mailu je potrebné uviesť meno, priezvisko, rodné číslo, zdravotnú poisťovňu, adresu, telefonický kontakt, emailovú adresu. Následne príde mailom odpoveď, v ktorej bude záujemcovi pridelený termín a čas odberu.

Poplatok za odber je 70 eur, platí sa len pripravenou presnou hotovosťou.

Odbery robia v mobilnom odberovom mieste v areáli na ulici Považská 2 v Ružomberku, v pondelok až sobotu v čase od 7:00 hod do 9:00 hod.

Výsledky PCR testov budú pripravené k odovzdaniu nasledujúci deň po vyšetrení v priestoroch mobilného odberového miesta (MOM) v pondelok až piatok od 14:00 hod do 15:00 hod, v sobotu od 9:00 hod do 10:00 hod. Výsledky odberov zo soboty budú k dispozícii v pondelok.

„Ponúkame aj možnosť vydania výsledku v anglickom/nemeckom jazyku,“ zverejnila nemocnica na svojej webovej stránke.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia