V Nevedku sa ani počas koronavírusu život nezastavil

V Nevedku sa ani počas koronavírusu život nezastavil

RedakciaAktuality7.5.2020

Projekt Učenie pre život - pravidelné Montessori dielničky pre rodiny so sociálnym, finančným či zdravotným znevýhodnením v Materskom centre Nevedko aj napriek mimoriadnemu stavu pokračuje. Samozrejme tomuto projektu prispôsobili podmienky fungovania.

Najdôležitejšie pre snahu a motiváciu bolo zosúladenie domácich povinností s úlohami vyplývajúcimi z pokračovania projektu. Stalo sa to asi najväčšou výzvou pre vedenie v celom desaťročnom období fungovania materského centra,“ hovorí Andrea Dobošová, štatutárna zástupkyňa Materského centra Nevedko.

Plnenie troch cieľov

Prvá úloha materského centra sa nesie v duchu pomoci rodinám projektu, vo forme pravidelného telefónneho, či online kontaktu. Na jeho základe sa členovia Nevedka rozhodnú, akú formu pomoci rodina potrebuje. „Jednej rodinke sme zháňali počítač i telefón kvôli školopovinnosti až 3 detičiek, ďalšie veľmi potešili balíčky hygienických a tvorivých potrieb, s niektorými sme v živom kontakte výmeny tipov na učenie i zábavu v jednom. Sú totiž na hranici okresu, alebo až mimo okres Ružomberok,“ približuje Dobošová.

Sociálne siete sú podľa štatutárnej zástupkyne druhou kľúčovou formou pomoci na komunitnej úrovni. Ich takmer každodenná aktualizácia v podobe foto-dokumentácii prípravy aktivít doma so svojimi deťmi, ktoré sa podľa Dobošovej dajú ľahko zimprovizovať a napodobniť v rodinách doma.

Najväčší rekord vzhliadnutí na Facebooku padol zverejnením kartičiek životných cyklov hmyzu, na ktorý sme si vyžiadali sponzorský súhlas ich autorky a vydavateľky,“ vysvetľuje Dobošová.

Materské centrum tiež spolupracuje s inštitúciami a partnerskými organizáciami v meste ako je Terénna sociálna práca Ružomberok, či Spišská katolícka charita.

Centrum spolu s Terénnou sociálnou prácou mapuje situáciu vo všetkých ružomberských rodinách v núdzi. Následne im pomáhajú prostredníctvom dodávky rúšok, sponzorských dezinfekčných utierok či vybavovania potravinovej pomoci. „Zháňame, získavame, prerozdeľujeme a distribuujeme akýkoľvek materiál, ktorý sa nám podarí zohnať či vyrobiť. Či už sú to rúška, toaletné potreby, tvorivé balíčky, trvanlivé potraviny či technologické zariadenia z druhej ruky - všetko väčšinou pre rodinky matiek samoživiteliek,“ približuje Andrea Dobošová.

Míľa pre mamu s upraveným scenárom

Keďže sa Deň matiek blíži, vedenie Únie materských centier prišlo s nápadom špeciálnej verzie Míle pre mamu 2020.

V online priestore v čo najväčšej možnej miere vyzývajú rodiny k súkromnej "míľovej prechádzke" celý tento týždeň v akejkoľvek podobe či forme. „Prejdené vzdialenosti účastníci zadajú do kalkulačky. Aby sa potom symbolicky v nedeľu večer spočítalo koľko rodiny na Slovensku tento rok spolu prešli, aby si pripomenuli dôležitosť materstva či rodičovstva v našich životoch i spoločnosti,“ dáva do pozornosti štatutárna zástupkyňa Materského centra Nevedko, Andrea Dobošová.

Potrebné informácie o akcii nájdete TU

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia