V Obišovciach požehnali vonkajší oltár

V Obišovciach požehnali vonkajší oltár

RedakciaAktuality8.9.2023

Hlavným celebrantom eucharistickej slávnosti, počas ktorej bol požehnaný vonkajší oltár, bol košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

Dominantou stavby je mozaika z dielne Kamila Drába, ktorá je rozdelená do troch častí. V strede sa nachádza Obišovská Madona nad miestnym pútnickým kostolom na Putnoku. Od postavy Madony do strán napravo a naľavo vychádzajú štyri farebné prúdy modlitieb svätého ruženca (radostný, svetla, bolestný a slávnostný) a z nich v ďalších častiach mozaiky vystupuje 20 pozlátených ruží, koľko je ružencových tajomstiev.

Pravá časť zobrazuje modernú dobu a ľavá zase ponúka pohľad do minulosti, do roku 1831, keď v Obišovciach a na okolí zúrila epidémia cholery. Na obnovu oltára prispel nemalou sumou aj ružomberský podnikateľ a filantrop Milan Fiľo.

„Pohľad na vás z tohto nového priestoru poľného oltára je pre mňa veľkým povzbudením. Spolu vydávame svedectvo o tom, že kresťanská viera žije a že žije aj naša mariánska úcta. Ježiš prichádza do tejto rodiny veriacich pôsobením Ducha Svätého práve cez Máriu, Bohorodičku, preto si ju tak nesmierne vážime," citujú Katolícke noviny arcibiskupa Bobera.

Ružomerský podnikateľ Milan Fiľo (vpravo) s pomocnýn spišským biskupom Jánom Kubošom (v strede) a bývalým ružomberským dekanom Dušanom Škrabekom.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia