V okrese Ružomberok má jeden človek delta variant koronavírusu

V okrese Ružomberok má jeden človek delta variant koronavírusu

RedakciaAktuality9.7.2021

Výlet za futbalovými majstrovstvami Európy v Rusku sa pre jedného z fanúšikov z okresu Ružomberok skončil prinesením nechceného darčeka, delta variantu koronavírusu.

Potvrdil to Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši, ktorý túto informáciu oznámil primátorom aj prednostom oboch liptovských miest aj vojenskej nemocnici v Ružomberku.

Epidemiológovia nespresnili, či ide o muža alebo ženu, no uviedli, že osoba nebolo zaočkovaná a v súčasnosti je v domácej karanténe. Dostalo sa do nej aj jeho 30 kontaktov, u ktorých PCR test vírus nepotvrdil. Kontrolu dodržiavania karanténnych opatrení zabezpečujú policajti.

Delta variant na Slovensku prvý raz identifikovali ešte 23. júna. Šlo tiež o osobu, ktorá pricestovala z Ruska. Na Slovensku do dnešného dňa zachytili spolu 14 ľudí s infekčnou mutáciou.

„Pri úspešnej spolupráci všetkých zapojených laboratórií sa v niektorých prípadoch výrazne podarilo skrátiť aj čas medzi odobratím vzorky od pacienta až po výsledok sekvenácie už na štyri dni. Takto si dokážeme udržiavať aktuálny prehľad o šírení jednotlivých variantov v populácii a adekvátne na to reagovať,” povedala laboratórna diagnostička a molekulárna biologička na Úrade verejného zdravotníctva SR Anna Kaliňáková.

Aktuálne o delta variante

- Zväčša ide o osoby, ktoré prišli zo zahraničia a ich úzke kontakty. Delta variant bol však identifikovaný aj u osoby, ktorá v zahraničí nebola.

- Jedenásť osôb bolo nezaočkovaných a tri zaočkované. Zaočkované osoby majú podľa očakávaní ľahký priebeh ochorenia a neboli hospitalizované. Hospitalizáciu si však vyžiadal ťažký priebeh ochorenia jednej neočkovanej osoby.

- Všetky protiepidemické opatrenia boli príslušnými regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva zabezpečené a hygienici majú situáciu pod kontrolou.

- Laboratóriá na žiadosť hlavného hygienika SR vykonávajú sekvenáciu všetkých pozitívnych vzoriek na SARS-CoV-2 s dostatočne vysokou vírusovou náložou.

- Delta variant koronavírusu už začína dominovať vo viacerých európskych krajinách. Je omnoho infekčnejší ako alfa variant, ktorý sa presadil na našom území. Jedine očkovanie nás ochráni pred vážnymi stavmi ohrozujúcimi zdravie.

Informácia k pozitívnym prípadom zaočkovaných osôb:

K 30. 6. 2021 celkovo zaznamenali 6 953 prípadov pozitivity (0,35 %) u osôb po prvej dávke očkovania proti COVID-19 a 1 919 prípadov pozitivity (0,12 %) po druhej dávke očkovania proti COVID-19. Tieto výsledky sú v súlade s očakávaniami deklarovanej účinnosti vakcín.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia