V okrese Ružomberok sú od stredy zakázané verejné bohoslužby

V okrese Ružomberok sú od stredy zakázané verejné bohoslužby

RedakciaAktuality23.12.2020

Po okresoch Senica, Skalica, Nitra, Zlaté Moravce, Šaľa, Stropkov, Svidník, Trenčín, Bánovce nad Bebravou zakázali bohoslužby a spovede aj v Ružomberku a Liptovskom Mikuláši.

Vyplýva to z vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Liptovskom Mikuláši.

Zákaz sa netýka pohrebného obradu, krstu, sobášneho obradu a bohoslužieb za účelom on-line vysielania. Netýka sa ani spovede osôb, ktoré sú v nebezpečenstve smrti, vrátane spovedí v rizikových prevádzkach, ako sú zdravotnícke zariadenia a zariadenia sociálnych služieb. Kňaz a sprevádzajúca osoba musia mať prekryté horné dýchacie cesty rúškom, respirátorom bez výdychového ventilu, šálom alebo šatkou.

Novinkou v okrese Ružomberok a Liptovský Mikuláš je aj zákaz aj predaj alkoholických nápojov určených na priamu konzumáciu vrátane ich predaja na odber so sebou.

„Zakázaná je organizácia posedení a akýchkoľvek stretnutí spojených s konzumáciou pokrmov alebo nápojov. Prevádzkovateľom zariadení verejného stravovania sa zakazuje podávanie pokrmov alebo nápojov v priestoroch zariadení verejného stravovania,“ píše sa vo vyhláške RÚVZ.

Zákaz sa nevzťahuje na prevádzky verejného stravovania vydávajúce pokrmy alebo nealkoholické nápoje na odber so sebou alebo prostredníctvom donáškovej služby. Netýka sa ani rodinných stretnutí osôb v priamom príbuzenskom vzťahu.

V Okrese Liptovský Mikuláš za posledných sedem dní dosiahla incidencia, čiže počet infikovaných novým koronavírusom na desaťtisíc obyvateľov číslo 31,16, v Ružomberskom okrese 48,18. Na porovnanie v susednom Dolnom Kubíne je to len 17 a v kedysi najviac postihnutom okrese Námestovo sa za posledný týždeň nakazilo len šesť obyvateľov z desiatich tisíc.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia