„Očakávame, žiadame a prosíme štát, aby zasiahol systematicky. Pomoc dobrovoľníkov je síce funkčná, ale nemôžeme sa spoliehať na to, že je nevyčerpateľná. Musím povedať úprimne, že nebyť dobrovoľníkov, tak by sme neboli schopní doručiť ju tak adresne. Svoje aktivity nekoordinujeme so štátom, ale medzi sebou. Človek by už očakával, že po štyroch týždňoch by mala nastúpiť systematická práca štátu, no žiadna nenastúpila. Jediné čo máme so štátom, je zvýšená administratíva a hlásenie počtov utečencov,“ opisuje situácia v Ružomberku hovorca mesta Viktor Mydlo. Rovnaká je na celom Slovensku.
Všetko je na dobrovoľníkoch
Ochota ľudí pomáhať prudko vystrelila nahor, dostala sa však už na vrchol a postupne upadá. Ľudia čakajú zásah štátu, no ten stále neprichádza.
Viktor Mydlo poukázal na predstaviteľov štátu, ktorí v médiách hovoria, ako finančne pomôže štát. „No zatiaľ je to len v podobe sľubov. Ľudia volajú nám a pýtajú sa kedy, dostanú peniaze. A my im na to nevieme odpovedať.“
Poukázal, že mesto v spolupráci s Milan Fiľom, skupinou ECO – INVESTMENT, Katolíckou univerzitou a dobrovoľníkmi vytvárali a skladali sociálne služby priamo za chodu. Priznal, že veľa vecí sa robilo metódou pokus omyl, niektoré nevyšli. Ale podarilo sa ľuďom zabezpečiť základné veci.
Teraz prichádza druhá etapa, umiestnenie detí do škôl, kontakt utečencov s úradmi, získanie sociálnej pomoci a podobne. „A toto všetko stále ostáva na pleciach samospráv a dobrovoľníkov. Hovorí sa o tom, že samosprávy by mali rozdeľovať peniaze od štátu pre poskytovateľov ubytovania. Vôbec si neviem predstaviť, ako to budeme robiť,“ hovorí Michal Lazár.
Stále môžete pomôcť
Viceprimátor vysvetlil problémy s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Utečenci majú v súčasnosti nárok len na akútnu lekársku pomoc. Prišla za ním ubytovaná, ktorá potrebuje kardio lieky. „Oslovil som lekára a lekárku. Lekárka odmietla, ale neodsudzujem ju za to, lebo postupovala v zmysle zákona. Lekár pomohol. Podobne aj iní všeobecní alebo špecialisti. Vnímajú to ako svoj podiel pomoci pre túto skupinu ľudí.“
Mesto podpísalo pracovnú zmluvu s dvoma Ukrajinkami. Jedna bude každý deň šesť hodín koordinátorkou, druhá bude desať hodín týždenne pracovať v mestskom centrálnom sklade humanitárnej pomoci. Napĺňať ho chcú cielenými zbierkami. Slúžiť bude utečencom aj ubytovateľom.
Aj samotní utečenci, využívajúci ubytovňu Mondi SCP, o ktorú sa teraz stará mesto, sa snažia pomáhať. Majú svoju vedúcu a dokonca aj deti majú svojho rovesníka vedúceho.
Primátor Igor Čombor poďakoval všetkým dobrovoľníkom, ktorí priložili ruku k dielu a vyjadril presvedčenie, že spoločnými silami sa podarí túto ťažkú situáciu zvládnuť. Poprosil ľudí, aby naďalej pomáhali v rámci svojich možností.
Jednou z nich je finančný príspevok na transparentný účet mesta, na ktorom je v súčasnosti približne 15-tisíc eur. Ružomberskí poslanci sa chystajú na zastupiteľstve schváliť desaťtisíc od mesta.
ČÍSLO TRANSPARENTNÉHO ÚČTU: SK8309000000005188012857
Pohyby na účte si viete kedykoľvek overiť na stránke www.transparentneucty.sk
Druhou cestou ako pomôcť, je vypísanie formulára, ktorým dáte vedieť, s čím viete pomôcť. Materiál, deky, prádlo, ubytovanie... Formulár je tu: https://forms.gle/p6iHLtRipLFQDd9Q7
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia