V okrese v súčasnosti funguje jediný mliečny automat

V okrese v súčasnosti funguje jediný mliečny automat

RedakciaAktuality12.5.2020

Kedysi fungovali v Ružomberku tri automaty na mlieko. Ak si chcete v súčasnosti kúpiť takéto mlieko, zamieriť musíte do Štiavničky. Jediný automat v meste, ktorý prevádzkuje liskovské družstvo v blízkosti Hýrošovho parku je dočasne mimo prevádzky. Ďalší, ktorý sa nachádzal pred Tescom už pred časom zrušili. Jediný mliekomat v okrese, ktorý sa nachádza v Štiavničke predá denne niekoľko sto litrov mlieka. Prevádzkuje ho PD Ludrová, ktorá v minulosti rovnako prevádzkovala automat pred Tescom pri Katolíckej univerzite.

„Išlo už o 15 ročný automat. Museli sme ho odstaviť, pretože sme už nedokázali zabezpečiť jeho údržbu. Keďže sme museli mlieko voziť o 10 km ďalej a zároveň sme na tomto mieste nemali vyšší predaj, boli s tým spojené aj vyššie náklady. Zároveň pri každej menšej poruche vyrážali pracovníci z Liptovskej Štiavnice, aby poruchu opravili,“ opisuje predseda Poľnohospodárskeho družstva (PD) Ludrová a podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Miroslav Štefček.

Odberateľ prestal odoberať mlieko

Jedným z dôsledkov koronavírusu, ktoré museli riešiť v PD Ludrová bola strata odberateľa. „Keďže bol naviazaný na turizmus, nemal odbyt mliečnych výrobkov, ukončil s nami spoluprácu. Museli sme si preto hľadať nového odberateľa. Teraz dodávame do mliekarne Liptov. Mlieko môžeme teda ďalej vyrábať a predávať, aj keď sme sa museli prispôsobiť iným podmienkam. Toto bol však náš najväčší problém, ktorý nám spôsobila aktuálna situácia,“ uvádza Štefček.

Trh s mliekom mení koronavírus

Niektoré mliekarne majú pritom v súčasnej situácii problém s predajom svojich výrobkov. „Žiadajú preto poľnohospodárov, aby utlmili výrobu. Avšak poľnohospodárom sa to nedá, respektíve dá tým, že zrušia chovy dojníc,“ uvádza Štefček.

„Mliekari preto vyvíjali tlak na prvovýrobcov, aby znižovali dodávky mlieka aj tlakom na ceny, pretože ak by cena mlieka poklesla na úroveň roka 2008, tak mnohé podniky by skončili s výrobou mlieka,“ ozrejmuje situáciu na trhu s mliekom.

Vylievanie mlieka situáciu nerieši

Agentúra Reuters informovala, že kvôli koronavírusu museli viacerí americkí poľnohospodári zničiť a vylievať milióny litrov mlieka. Aktuálna situácia vyvolávala obavy aj u prvovýrobcov a spracovateľov mlieka. Ako potvrdzuje Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka, slovenských spracovateľov sa výraznejším spôsobom nedotkol výpadok segmentu hotelov a reštaurácií, lebo odbyt potiahla spotreba domácností. Scenár, ktorý sa objavil v zahraničí u nás zatiaľ nehrozí.

„Keby sme vylievali mlieko týždeň, tak nevyriešime nič. Mliekarne by to privítali, lebo budú mať odbyt, ale my prestaneme mať finančný príjem z mlieka, pretože prostredníctvom mlieka potrebujeme zaplatiť pracovníkov v živočíšnej a rastlinnej výrobe. Tento scenár by bol pre nás úplnou katastrofou. Ekonomická situácia nás môže prinútiť k ráznemu kroku, ktorým je ukončenie chovu dojníc. S tým by ale súviselo prepustenie ľudí a tým pádom by sme museli ísť úplne iným smerom hospodárenia,“ zamýšľa sa nad najhorším možným vývojom situácie.

Liptov je predurčený na výrobu mlieka a chov dobytka

Ako ďalej ozrejmuje, neľahké situácie už mnohokrát zvládli.

„Zažili sme tu už niekoľko mliečnych kríz. Liptov je predurčený na výrobu mlieka a chov dobytka. Máme pomerne veľa lúk aj pasienkov. Tu by sa malo každopádne mlieko vyrábať, robiť a predávať,“ dopĺňa Štefček.

Mlieko na Slovensku je pritom jednou z mála komodít, v ktorej vedia poľnohospodári zabezpečiť sebestačnosť. „Na Slovensku vyrábame viac ako 800 miliónov litrov mlieka. Z toho viac ako 400 vyvážame ako polotovar do zahraničia a spätne dovážame výrobky z 500 miliónov litrov mlieka,“ uzatvára Štefček.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia