V rámci kraja za cestu autobusom zaplatíte len 35 centov

V rámci kraja za cestu autobusom zaplatíte len 35 centov

RedakciaAktuality15.9.2021

Viac ľudí v autobusoch znamená menej áut na cestách, úsporu verejných zdrojov a zdravšie životné prostredie pre nás všetkých.

Žilinská župa zlacnela cestovné

Od zajtra, 16. septembra, začína Európsky týždeň mobility. „Žilinská župa ako jediná na Slovensku počas celého týždňa zavedie osobitné cestovné vo výške 0,35 EUR na akúkoľvek precestovanú vzdialenosť pre všetkých cestujúcich. Počas trvania kampane budú dopravcovia vydávať dopravné karty zdarma, bez účtovania manipulačného poplatku, ktorý sa pohybuje od 4 do 5 eur v závislosti od dopravcu a druhu karty,“ vysvetlila riaditeľka odboru dopravy ŽSK Gabriela Tisoňová. Dopravné karty bude možné vybaviť v klientskych centrách u dopravcov.

Župa chce rozsiahlou podporou nielen motivovať verejnosť na využívanie hromadnej dopravy, ale aj prilákať naspäť tých, ktorí z autobusov najmä počas koronakrízy prestúpili do osobných áut. Súčasná dopravná obslužnosť plne zodpovedá potrebám kraja a dokáže uspokojiť cestujúcich vo všetkých regiónoch.

„Dokonca aj v čase pandémie zachoval Žilinský kraj autobusové spoje tak, aby cestujúci nepocítili výrazné obmedzenia a dostali sa do škôl a zamestnania. Cestovné poriadky boli upravované len na základe protipandemických opatrení,“ povedala predsedníčka kraja Erika Jurinová.

Okrem ekologického aspektu je ETM 2021 zameraný aj na zdravie cestujúcich hromadnej dopravy. „V autobusoch spoločností ARRIVA Liorbus stále platia preventívne opatrenia. Kvôli zvýšeniu bezpečnosti cestujúcich i vodičov sú naďalej pravidelne dezinfikované autobusy a predajné miesta špeciálnymi dezinfekčnými prístrojmi, ktoré sú na sanitáciu bežne používané v nemocniciach,“ povedal generálny riaditeľ ARRIVA Liorbus Karol Petöcz.

Ďalšie novinky

Európsky týždeň mobility bude v Žilinskom kraji spojený s predstavením viacerých inovácií, ktoré už pilotne bežia, alebo budú v krátkom čase zavedené. Od 1. júna môžu cestujúci v SAD Žilina platiť bankomatovou kartou a na zavedenie sa chystá aj ARRIVA Liorbus.

Počas kampane budú dopravcovia propagovať aj úhradu cestovného virtuálnou dopravnou kartou v mobile. Tento projekt už od mája úspešne využívajú cestujúci na Orave a Liptove, v ostatných regiónoch ŽSK táto možnosť pribudne od 1. októbra. Cestujúca verejnosť si bude môcť vyskúšať aplikáciu priamo vo svojich mobilných telefónoch v informačných stánkoch. ARRIVA Liorbus pre tento účel pristaví prezentačné autobusy v Liptovskom Mikuláši 17. septembra a v Dolnom Kubíne 22. septembra, v Liptovskom Mikuláši bude vydávať aj dopravné karty.

Pridali sa železnice

K Európskemu týždňu mobility sa pridala aj Železničná Spoločnosť Slovensko s cieľom povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility a vyzvali svojich obyvateľov na prechádzku, cestu bicyklom, či jazdu mestskou hromadnou dopravou.

„Vymeňte auto za vlak aspoň na týždeň a pomôžte nám naplniť tohtoročnú víziu s témou Buďme zdraví, cestujme ekologicky. Počas celého týždňa vás dokonca odvezieme s mimoriadnou zľavou – polovičné cestovné v 2. vozňovej triede vo všetkých vlakoch kategórie Os a REX. Cestujete s bicyklom? Ten vám počas celého týždňa prepravíme vo vlakoch Os a REX bezplatne, bez cestovného lístka až do naplnenia kapacity,“ oznamuje ŽSSK na svojom webe.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia