V Ružomberku chytili utečencov

V Ružomberku chytili utečencov

RedakciaAktuality11.7.2023

Mestskí policajti preverovali ráno v piatok 7. júla telefonické oznámenie, že pri Váhu, pri bývalom Texicome, sa nachádza skupina ľudí. Sú medzi nimi ženy aj deti, oblečení sú ako moslimovia a pravdepodobne ide o utečencov.

„Hliadka na mieste našla skupinku utečencov, pri kontrole totožnosti zistila, že traja z nich pri sebe nemali doklad totožnosti. Vec konzultovali so štátnou políciou, ktorá si ich prevzala, hliadka mestskej polície pomohla s predvedením jedného cudzinca bez dokladu totožnosti,“ informovalpreventista mestskej polície Roman Jankovič.

Alkohol odstraňuje zábrany

V posledný deň školského roka mohli obyvatelia a návštevníci Ružomberka vidieť zvýšený počet mestských policajtov v uliciach mesta. Najprv od siedmej hodiny ráno do desiatej hliadkovali pri priechodoch pre chodcov v blízkosti najväčších škôl.

Od poobedňajších hodín až do polnoci sa zamerali na kontrolu požívania alkoholických nápojov osobami mladšími ako 18 rokov. Kontrolovali verejné priestranstvá aj podniky kde sa zvykne zdržiavať mládež. Počas akcie si 50 mladistvých osôb malo možnosť vyskúšať policajný dräger.

„Išlo o preventívnu akciu, ktorej úlohou na začiatku leta bolo ukázať mladým ľuďom, že voľný čas prázdnin sa dá tráviť aj bez alkoholu. Nejde tu len o problém so samotným porušením zákazu požívania alkoholu, ale najmä toho, aby si uvedomili, že pod jeho vplyvom sa často dopúšťajú protiprávneho konania,“ uviedol policajný preventista.

Najčastejšie sú to výtržností, ničenie a poškodzovanie majetku či bitiek a násilného správania. Nezanedbateľným faktorom je aj vplyv alkoholu na detský organizmus.

Koniec školského roka si treba užiť

Väčšina kontrolovaných mladistvých alkohol nepila, ale našli sa aj výnimky. „Z 50 dychových skúšok boli tri pozitívne, pričom hodinu pred polnocou sa oproti hliadke po ulici tackalo 15-ročné dievča s 1,17 promile alkoholu v dychu s rovnako starým chlapcom, ktorý nafúkal 0,52 promile,“ dodal Jankovič.

Deti mali trvalé bydlisko v okrese Liptovský Mikuláš, na rodičov počkali na mestskej polícii.

Smolu mal pri oslave 16. narodenín chlapec z okresu Ružomberok. Určite si nepredstavoval, že na oslavu budú pozvaní mestskí policajti a následne aj rodičia. Chlapca s 1,06 promile alkoholu v dychu kontrolovali v jednom nočnom podniku. V týchto troch prípadoch bude poverený príslušník mestskej polície postupovať v zmysle zákona a vec oznámi príslušným orgánom.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia