V Ružomberku funguje Hniezdo záchrany 14 rokov

V Ružomberku funguje Hniezdo záchrany 14 rokov

RedakciaAktuality21.6.2019

Hniezdo záchrany funguje v ÚVN SNP Ružomberok od roku 2005.

Za toto obdobie do neho uložili na Považskej ulici dvoch chlapcov. Po vyzdvihnutí dieťatka z Hniezda záchrany, ho zamestnanci vezmú na novorodenecké oddelenie, kde ho ihneď vyšetrí lekár.

Dieťatko odmerajú, odvážia, zmerajú mu vitálne hodnoty, okúpu ho, zohrejú a nakŕmia. „Následne novorodenec prejde skríningovými vyšetreniami zraku, sluchu, bedrových kĺbov a obličiek. Bábätku urobíme odber na metabolické poruchy, tak ako všetkým narodeným novorodencom a potom oboznámime sociálnu pracovníčku,“ vysvetlila hovorkyňa ÚVN SNP Ružomberok-FN, Petra Dišková.

Hniezdo záchrany na Považskej ulici v Ružomberku.

Po týchto prvotných úkonoch pracovníci novorodeneckého oddelenia čakajú na priradenie adoptívnych rodičov, ktorí dieťatko následne prídu pozrieť. Ak sa rozhodnú pre adopciu, zaúčajú ich prebaľovať, kúpať a starať sa o dieťa. „Na oddelenie chodia tak často, ako môžu a sú v kontakte s dieťaťom. Po vybavení rodného čísla a mena, prepúšťame dieťa do starostlivosti adoptívnych rodičov,“ dodala P. Dišková

Ani o jedno zo spomínaných dvoch detí uložených do Hniezda záchrany v Ružomberku, matka neprejavila záujem a detičky išli na adopciu.

Sú matky, ktoré jednoducho nemôžu zabezpečiť svojmu dieťaťu normálny štart do života, majú viac detí a o ďalšie sa nedokážu postarať. Dôvodom tiež môže byť, že sú v ťažkej sociálnej situácii, prípadne otehotneli po znásilnení.

Preto vznikli Hniezda záchrany ako verejné inkubátory, do ktorých môžu zúfalé ženy po pôrode odložiť novorodenca, a tak ho uchrániť pred smrťou.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia