V Ružomberku je o záhradkárčenie záujem

V Ružomberku je o záhradkárčenie záujem

RedakciaAktuality11.6.2019

Slovenský záhradkársky zväz je dobrovoľným občianskym združením, ktorého súčasťou sú tzv. pridomové záhradnícke organizácie a osadové záhradky. Naše mesto eviduje okolo 940 členov organizačne spojených v niekoľkých záhradkárskych osadách .

Uplynulú sobotu Záhradkárska osada Baničné, v lokalite Dielec oslávila na novom mieste 40 rokov od svojho vzniku.

Výstavba Záhradkárskej osady Baničné. Zdroj Foto: M.Kelčík

Zamestnanci Severoslovenských celulózok a papierní národného podniku závodu Sólo, ktorí chceli byť organizovaní v Slovenskom ovocinárskom a záhradkárskom zväze sa spoločne združili do záhradkárskeho krúžku. V roku 1969 sa začali pohrávať s myšlienkou vytvárať svoju záhradkársku históriu pri Závodnom klube ROH pri SCP závod SÓLO. Tak vznikla na pozemkoch a pôde patriacej Poľnohospodárskemu družstvu Liptovská Teplá záhradkárska osada Baničné.

V roku 1972 sa pri záhradkách začali budovať aj záhradné chatky. Druhá osada záhradkárov, zamestnancov vtedajšieho podniku SCP, bola vybudovaná pri Štiavničke. Tam „hospodárili“ a voľný čas po práci trávili väčšinou zamestnanci Supri.

Nie je jablko, ako jablko

Záhradkár sa musí vedieť správne o záhradu starať. „Každá správna záhradka by sa mala skladať z troch častí – okrasnej, úžitkovej a rekreačnej. No a v každej by mal byť aj kompost,“ vysvetlil Milan Kelčík, predseda Okresného výboru Slovenského zväzu záhradkárov a člen osady Baničné.

Podľa neho sa doba zmenila. Niekedy si záhradkári pre seba a rodinu dopestovali zeleninu, ale aj regionálne ovocie. Teraz ľudia skôr záhradu využívajú na okrasu a oddych, relax. Vysadených hriadok je už pomenej, skôr sa vysádzajú úžitkové kríky a ovocné stromy. „Ak si zoberiete jablko a viete, že ste si ho dopestovali vy a má aj malú dierku od črviaka viete, že je dobré. Keď kúpite jablko v obchode je minimálne desaťkrát striekané hoci je bez testovania červíkom,“ vysvetlil podstatu prečo pestovať, M. Kelčík.

Človek v začiatkoch pestoval úplne všetko, mrkvu, perašín, zeler, kaleráb. Kapustu, základ liptovských jedál, na záhrade pestoval a tlačil takmer každý. Prišla sezóna a všetko sa zaváralo. „Toľko cukru sa minulo a nemali sme cukrovku,“ usmieval sa vášnivý záhradkár Kelčík a dodal, že ľudia sú dnes pohodlnejší a všetko si kúpia.

To, že sa zmenilo podnebie v priebehu rokov vie každý. Záhradkár Milan upozornil, že to, čo sa pestovalo kedysi na dolniakoch, prichádza a pestuje sa aj u nás na Liptove. Kedysi nebolo možné tu dopestovať nektarinky dnes to je úplne normálne.

Záhradkárska činnosť je rozmanitá

O poradenskú činnosť sa zväčša starajú vyškolení lektori. Zdroj Foto: M.Kelčík

Záhradkárov bežne zaujíma, ako správne strihať stromy, ako dopestovať dobré ovocie, či zeleninu. O poradenskú činnosť sa zväčša starajú vyškolení lektori. Okresný výbor v jarných mesiacoch robí prednášku o ošetrovaní stromov. „Tam vždy pozveme odborníka – lektora, ktorý poskytuje záhradkárom odbornú poradňu na zvolenú tému. Každoročne organizujeme okresnú súťaž v strihaní stromov, vždy na inom mieste, vysvetlil M.Kelčík.

Záhradkári každoročne organizujú celoslovenskú súťaž v kosení trávy poväčšine na Vlkolínci. Potom v jesennom období organizujú poďakovanie za úrodu, kde zeleninou a ovocím prezentujú ostatným, čo vypestovali. Celoslovenská súťaž „Jablko roka“, má dlhú tradíciu. Z okresu Ružomberok sa akcie zúčastňujú vždy viacerí členovia a získavajú aj pekné umiestnenie. Je to výsledok ich práce, ale aj podmienok, ktoré sú na Liptove vrámci pestovania jabĺk priaznivé.

Je to už dávno , keď som v roku 1979 som začal so starými priateľmi budovať spomínanú záhradkársku osadu, väčšina z nich tu už dnes nie je a nahradili ich deti, ale i noví mladší majitelia,“ zaspomínal Kelčík, ktorý s láskou a nadšením rozprával o začiatkoch, ale aj dnešnom záhradkárčení.

Oslavy vzniku záhradkárskej osady Baničné sa niesli vo veselom, zábavnom duchu. Samozrejme nechýbal ani guláš. Bol výborný. Recept sa neprezrádza. Cibuľa a zemiaky boli z pivníc záhradkárov. "Mäsko zabezpečila Nadácia Supra, ktorá pomáha bývalým zamestnancom SCP," prezradil M. Kelčík.

Tešíme sa, že kondíciu a dobrú fyzickú i duševnú pohodu si seniori udržiavajú prácou na svojich malých políčkach.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia