V Ružomberku klesol počet úmrtí, stúpol počet pôrodov aj sobášov

V Ružomberku klesol počet úmrtí, stúpol počet pôrodov aj sobášov

RedakciaAktuality9.1.2023

V roku 2022 sa v Ústrednej vojenskej nemocnici narodilo 550 detí, 305 chlapcov a 245 dievčat. Matky prišli do nemocnice rodiť nielen z Ružomberku, ale aj iných miest či dedín. A naopak, nie všetky Ružomberčanky si vybrali ružomberskú pôrodnicu.

Z toho vyplýva aj vyšší počet narodených detí, ktoré rodičia zapísali v matrike mestského úradu. V minulom roku ich bolo 561, čo je o 24 detí viac ako v roku 2021. „Štart do tohto roka bol výborný, hneď prvý deň sa narodili traja chlapci, Jurko, Jonáško a Tomáško,“ povedala hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

Mená tradičné aj netradičné

Výber mena je dôležitá vec, každého človeka bude sprevádzať po celý život. V roku 2022 sú v ružomberskej matrike v štatistike najčastejších krstných mien tradične slovenské. U dievčat sa rodičom najviac páčia Adela, Eliška, Júlia, Sofia, Tamara a Terézia. Medzi chlapcami dominovali Šimon, Matej, Oliver, Dávid, Juraj, Martin, Tomáš, Michal a Sebastián.

Niektorí rodičia však siahli aj po netradičných menách. Medzi chlapčenskými menami to boli Andreas, Artur, Henri, Danilo, Eman, Leontín či Ryan. Po Ružomberských uliciach budú chodiť aj dievčatá s menami Dajana, Chiara, Nicol, Melany, Melissa a Ramona.

Počet svadieb narástol, úmrtí klesol

Uvoľnenie obmedzení, ktoré kvôli pandémii nového koronavírusu sprevádzali rok 2021, sa pozitívne podpísalo na sobášoch. V roku 2022 sa vstúpiť do manželstva pred oltárom v kostole alebo pri civilnom obrade rozhodlo 162 párov, čo je o 12 viac ako v roku 2021. Matrika zaznamenala v roku 2021 až 803 úmrtí, v minulom roku odišlo z tohto sveta o 153 ľudí menej. Do územného obvodu ružomberskej matriky patria aj Štiavnička, Ludrová a Liptovská Štiavnica.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia