V Ružomberku platí výstraha pred smogom

V Ružomberku platí výstraha pred smogom

RedakciaAktuality4.1.2023

Dolný Liptov je obklopený vysokými horami, čo síce poskytuje domácim aj turistom krásne výhľady a možnosti pre turistiku, ale zároveň zhoršuje prúdenie vzduchu a rozptylové podmienky. Potvrdilo sa to na začiatku tohto roka.

Začali to ohňostroje

„Oznamujeme, že v dôsledku masívneho používania zábavnej pyrotechniky pri príležitosti osláv príchodu Nového roka došlo v Ružomberku a okolí a Liptovskom Mikuláši a okolí k prekročeniu informačného prahu pre PM10,“ informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) 1. januára 2023.

V tento deň nenastali podmienky pre vydanie upozornenia na smogovú situáciu, tá sa však zhoršila už 3. januára, kedy SHMÚ už vydal upozornenie pred zvýšeným výskytom častíc PM10 v ovzduší pre okres Ružomberok, pretože namerali 105 µg/m3.častíc PM10 vo vzduchu. Výstraha platí do odvolania.

Podľa SHMÚ pochádzajú vysoké emisie PM10 z vykurovania tuhým palivom a z ďalších lokálnych zdrojov, pripájajú sa nepriaznivé rozptylové podmienky vďaka polohe v horskej doline. Možný je aj vplyv dopravy a priemyslu.

„Vzhľadom na nepriaznivé rozptylové podmienky možno očakávať vysoké koncentrácie PM10 aj v susedných dolinách a kotlinách, v ktorých sa nachádzajú relevantné zdroje PM10,“ upozorňuje SHMÚ a dodáva, že rozptylové podmienky sú vďaka inverzii stále nepriaznivé. Podľa predpovede počasia sa v najbližších dňoch očakáva ráno hmlisto a nízka oblačnosť, poobede môže nastať pribúdanie frontálnej oblačnosti. Bezvetrie alebo len slabý vietor.

Čo je PM10?

PM10 je frakcia suspendovaných častíc v pevnom alebo kvapalnom skupenstve s aerodynamickým priemerom 10 µm, ktoré môžu mať akútne i chronické účinky na zdravie ľudí.

Škodlivosť PM10 pre ľudské zdravie závisí nielen od veľkosti častíc, ale aj od ich zloženia, ktoré je podmienené tým, z akého zdroja pochádzajú. Napríklad častice jemného piesku sú relatívne oveľa menej nebezpečné ako rovnako veľké častice sadzí zo spaľovania biomasy, uhlia alebo dieselových motorov. Sadze sú zložené z konglomerátov veľmi jemných čiastočiek uhlíka, na ktorom sú adsorbované polycyklické aromatické uhľovodíky (PAH) a ďalšie organické látky, ktoré sú pre človeka karcinogénne. Pri spaľovaní rôznych druhov horľavých odpadov, vrátane záhradného, je to ešte horšie.

K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy. Príznaky sú dráždenie očí, nosa a hrdla, pocitov tlaku na prsiach, kašľa a bolesti hlavy. U astmatikov môže vyvolávať záchvaty a príznaky dráždenia dýchacích ciest.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia