V Ružomberku poklopali základný kameň bytového domu

V Ružomberku poklopali základný kameň bytového domu

RedakciaAktuality8.10.2021

Základný kameň nájomného bytového domu Plavisko I.,poklepali 6. októbra štátna tajomníčka Ministerstva dopravy a infraštruktúry Katarína Bruncková, generálny riaditeľ Štátneho fondu rozvoja bývania Tomáš Lamprecht spoločne s primátorom Igorom Čomborom, viceprimátormi a zástupcami generálneho dodávateľa stavby. Ukončenie stavebných prác a odovzdávanie 39 nájomných bytových jednotiek do užívania je naplánované na október 2022.

Bývalý areál mestských Technických služieb o rozlohe 6 549m2, teda miesto, kde bytový dom vznikne, sa nachádza v širšom centre mesta. Okrem nájomného bytového domu Plavisko I. mesto projekčne pripravilo a na rok začne realizovať ďalšie dva nájomné bytové domy Plavisko 2. a 3. Bude v nich 84 bytových jednotiek. Súčet novovzniknutých bytových jednotiek, ktoré vyrastú na parcele bývalej kompostárne a záhradníckych služieb, bude 123.

Bytový dom Plavisko 1 projektoval ateliér BÁLEK ARCHITEKTI. Zhotoviteľom výstavby bude na základe výsledku verejného obstarávania spoločnosť Chemkostav. Celková obstarávacia cena nájomného bytového domu Plavisko I. je 3, 3 milióna eur. Vedenie mesta na realizáciu výstavby použije okrem vlastných zdrojov dotáciu Ministerstva dopravy a výstavby SR a úver Štátneho fondu rozvoja bývania, ktorý bude mesto splácať 40 rokov s 1% úrokom. V bytovom dome sa bude nachádzať 16 jednoizbových, 15 dvojizbových a 8 trojizbových bytov. Súčasťou stavby sú aj vnútorné či vonkajšie parkovacie miesta. Zástupcovia Chemkostavu sľúbili, že byty odovzdajú načas. V súčasnosti nevedeli uviesť, že či vysúťažená cena sa nebude navyšovať. Nevylúčili, že zdražovanie stavebných materiálov sa prejaví aj na konečnej ceny stavby.

Ružomberský primátor Igor Čombor, predpokladá, že sa im podarí postaviť aj ďalšie bytové domy. V tejto súvislosti uviedol: "Budeme doháňať to, čo sme zameškali. Ružomberok pocíti, že stavať nové byty je pre mesto pozitívny moment. Snáď sa tak podarí zabrániť úbytku obyvateľov, ktorý je dnes evidentný." Podľa I. Čombora nová bytovka bude stáť vo veľmi zaujímavej lokalite a tým sa zhodnotí aj pozemok. Netajil radosť, že sa im tento zámer podaril, lebo o ňom rokovali tri razy na mestskom zastupiteľstve. Navyše zaň nehlasovali ani všetci poslanci. Predpokladá, že uvedený proces sa nebude v budúcnosti opakovať.

Vzniknuté bytové jednotky pribudnú do portfólia 464 nájomných bytov, ktoré aktuálne vlastní mesto Ružomberok. V poradovníku na pridelenie nájomného bývania sa nachádza 226 žiadateľov

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia