Vzhľadom na to, že posledné roky mesto vynakladá na opravy mestského rozhlasu čoraz viac peňazí, predstavitelia mesta rokujú o jeho definitívnom konci.
Možnosti náhrady sú tri
Nahradiť by ho mal jeden z troch variantov alebo ich kombinácia. Po novom by obyvatelia mesta mohli dostávať buď emaily, sms správy alebo by bola k dispozícii aplikácia a jej notifikácie.
„Mnohí občania nášho mesta naďalej potrebujú informácie mestského rozhlasu, preto takáto zmena nenastane zo dňa na deň. Obzvlášť v týchto časoch, kedy nám rozhlas poslúžil veľmi dobre a efektívne, napríklad pri plošnom testovaní, očkovaní,“ povedal hovorca mesta Viktor Mydlo.
Aj keď radnica plánuje zrušiť rozhlas, niektorých mestských častí sa to nedotkne. Patria medzi ne Černová, Hrboltová a Biely Potok, kde doterajší spôsob oznamovania pomocou rozhlasu zostane bez zmeny.
Samospráva však nechce urobiť takýto dôležitý krok bez toho, aby vedela názor obyvateľov. Vyzvala ich, aby s prostredníctvom facebooku k nemu vyjadrili. Ozvalo sa veľa ľudí.
Viacerí sa sťažovali, že hlásenia boli nezrozumiteľné. Bola medzi nimi aj Maria. „Na Bystrickej, Pod Skalami nikdy nebolo počuť, čo hlásia a fungujeme tak skoro 40 rokov, takže nech zrušia. Ale dáku inú formu by sme privítali.“ Podobne to je vraj na Športovej ulici.
Toto si myslia Ružomberčania
„Konečne. To som neveril, že sa jedného dňa dožijem, že sa zruší tá zbytočná rachotina a dostaneme sa na úroveň Hornych Lopuchoviec spred 10 rokov,“ vyjadril sa Tomáš.
Názor napísala aj Sonka. „Keby to bolo rozumne nastavené. Pred a po hlásení repertoár obyčajnej pokojnej klasiky okrem neuróny ničiacich vypalovákov. Decibelov trochu menej, napríklad pod úrovňou štartu stíhačky, lebo všetky spiace deti asi zažili klinickú smrť pri štarte rozhlasu. Ak by bola aj artikulácia trochu lepšia ako trojročné dieťa, asi by som bola za zachovanie. Ale keďže to tak nebude, na kolenách prosím, zrušte to.“
Zaujímavé využitie ponúkol Štefan. „Ono aj tá hudba samotná má veľký, často až tajný, zašifrovaný význam. V jednej nemenovanej dedine to robili tak, že keď tam prišiel revízor zo Sociálnej poisťovne kontrolovať ľudí na PN, či dodržujú stanovený čas vychádzok, musel sa najskôr ohlásiť na miestnom obecnom úrade. V momente jeho príchodu preto do rozhlasu pustili nejakú vopred dohovorenú pesničku, ktorá slúžila ako signál, aby sa ľudia z polí vrátili domov. A fungovalo to.“
Ján sa vyjadril k nákladom. „Aby bol rozhlas skutočne spoľahlivý, vyžiadal by si obrovskú investíciu na výmenu ampliónov, obnovu kabeláže, ktorá je často prerušená z toho, ako spadli staré zhnite lampy. Zasielanie sms je v dnešnej dobe takmer zanedbateľná položka.“
Mária uviedla ako príklad Stankovany. „No konečne. V Stankovanoch, funguje síce aj rozhlas, ale už niekoľko rokov aj SMS správy! A vždy aktuálne vieme, čo sa v dedine deje. Takže ja som za SMS, poprípade nejakú apku.“
Ján sa obáva netransparentnosti na mestskom úrade. „Aplikácia by bola fajn, avšak otázne je, koľko by taká hračka stála pri spôsoboch mestských obstarávaní. Na začiatok bohato stačí email a SMS. Registráciu spustiť na mestskom webe by mala byt hračka. Však tak fungujú všetky okolité obce.“
Na záver trochu zábavy od Felerky „Prišiel môj zať z Talianska a začal hlásiť mestský rozhlas. Chvíľu tam stál a pozeral sa nás ten stĺp a pýtal sa udivený, čo to je.“
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia