V Ružomberku predĺžili diaľnicu

V Ružomberku predĺžili diaľnicu

RedakciaAktuality15.5.2023

Podľa novely zákona o cestnej premávke č. 8/2009, ktorá začala platiť v júli 2022, môžu diaľnicu používať len vodiči motorových vozidiel, iným účastníkom cestnej premávky je používanie diaľnice zakázané. Na diaľnici smie vodič motorového vozidla jazdiť rýchlosťou najmenej 80 km/h.

Obmedzenie hlavne pre domácich

Táto novela sa donedávna netýkala vodičov motorových aj nemotorových vozidiel, ktorí využívali približne kilometer dlhý úsek, od konca cesty I/18 za Ružomberkom pred čerpacou stanicou Slovnaft, po nadjazd do Bešeňovej. Dvojprúdovú vozovku využívali hlavne obyvatelia Bešeňovej, Partizánskej Ľupče a ďalších priľahlých dedín. Aj keď išlo už o diaľnicu D1, neplatila pre nich povinnosť platiť diaľničnú známku ani pravidlá pohybu na diaľnici.

Toto sa ale zmenilo a dopravná značka upozorňujúca na začiatok diaľnice je už na mieste, kde sa z jedného pruhu rozširuje na dva. Zmenu urobila Národná diaľničná spoločnosť (NDS).

Ružová bodka (vľavo) označuje miesto, kde je začiatok diaľnice a odkiaľ platia nové pravidlá pre cyklistov, poľnohospodárske stroje a vozidlá nedosahujúce rýchlosť 80 km/h.

Úprava v praxi znamená, že od toho miesta nemôžu diaľnicu využívať cyklisti ani ďalší vodiči nemotorových vozidiel, ale aj traktory, poľnohospodárske stroje a dokonca ani vozidlá jazdiace pomalšie ako 80 kilometrov za hodinu. Medzi ne patria aj mopedy či malé motocykle.

Dobrou správou je, že súčasťou je dodatková značka oznamujúca, že tento úsek nie je spoplatnený. Maximálna rýchlosť je stanovená na 90 km/h.

Pribudnú ďalšie dopravné značky

„Pochopil by som túto zmenu, keby bola diaľnica v tomto úseku už hotová a jednosmerku zakazujúcu odbočenie doľava v Ivachnovej by zrušili. Neviem, koho to napadlo, komu to vadilo a prečo to urobili?“ povedal starosta Bešeňovej Martin Baran. Podľa neho sa obmedzenie dotkne hlavne cyklistov smerujúcich do akvaparku.

Odpoveď poskytla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková. „K úprave dopravného značenia sme pristúpili na základe zmeny legislatívy. Presnejšie na základe vyhlášky a dopravného určenia Ministerstva dopravy SR na preznačenie začiatkov a koncov diaľnic.“

NDS nepristupoval k výmene dopravného značenia vyznačujúceho začiatky a konce diaľnic systémom jedna k jednej iba v novom vyobrazení. Pretože niektoré značky začiatkov a koncov diaľnic boli umiestnené na svojich pozíciách dlhé roky, NDS si dala vypracovať projektovú dokumentáciu, ktorá riešila aj zmenu umiestnenia takéhoto dopravného značenia.

„Z tohto dôvodu došlo v niektorých prípadoch aj k posunu dopravného značenia. Tento návrh bol schválený kolegami z polície a určený Ministerstvom dopravy SR,“ povedala Žgravčáková.

Väčšina vodičov si však takúto zmenu nevšimne, pretože tento úsek využívali bez obmedzenia dlhé roky. Hovorkyňa NDS vysvetlila, že súčasné zmeny nie sú konečné. „Na určených miestach bude doplnené dopravné značenie pre včasné informovanie vodičov o vstupe na diaľnicu, aby mali možnosť sa diaľnici vyhnúť. Tomu však bude predchádzať schválenie príslušného okresného úradu, až potom bude možné pristúpiť k realizácii. Tento úsek diaľnice momentálne nie je spoplatnený a ostane to tak až do dobudovania úseku D1 Hubová - Ivachnová.“

Pre vodičov poľnohospodárskych strojov, cyklistov a vodičov vozidiel, ktoré nedosiahnu 80 km/h, aj tak ostáva len obchádzka cez Liskovú, Liptovskú Teplú a Bešeňovú, alebo cez Ivachnovú most ponad Váh do Liptovskej Teplej.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia