V Ružomberku prerušili vývoz biologicky rozložiteľného odpadu

V Ružomberku prerušili vývoz biologicky rozložiteľného odpadu

RedakciaAktuality3.12.2020

Aj vianočné stromčeky dajú do kompostu

Koncom novembra radnica uverejnila oznam, v ktorom upozorňuje občanov na ukončenie zberu biologicky rozložiteľného odpadu (BRO) vozidlom Komunálnych služieb.

Jozef Bašary, riaditeľ Komunálnych služieb Mesta Ružomberok, ktoré zber a spracovanie zabezpečujú, vysvetlil dôvody. „Väčšinu BRO tvorí odpad zo záhrad, parkov, tráva, listy, burina, odpad z orezávania krovín a stromov. V zime ho ľudia neprodukujú. Počas leta sme ho v bežný deň priviezli desať ton, pri poslednom zvoze to bola už len tona. Musíme pozerať aj na ekonomickú stránku a toto už nebolo efektívne.“

Občania ale môžu aj naďalej doviezť BRO do kompostárne pod skládkou Biela púť alebo na Zberný dvor na Pivovarskej ulici.

Približne dvetisíc hnedých kontajnerov ostáva rozmiestnených v meste, na jar s oteplením a začiatkom jarných prác biologicky rozložiteľný odpad opäť začnú vyvážať.

Výnimkou bude likvidácia živých vianočných stromčekov v januári. Presný termín zverejnia dopredu, aby sa ich ľudia mohli zbaviť ekologickým spôsobom. Aj tento symbol Vianoc skončí v kompostárni.

Rozdávajú ho zadarmo

Tento rok od apríla do decembra priviezli do kompostárne približne tritisíc ton BRO, ktorý by inak skončil vyhodený v kríkoch alebo v bežnom komunálnom odpade na skládke. Vyrobili z neho zatiaľ deväťsto ton kvalitného kompostu.

„Získali sme naň certifikát na použitie na poľnohospodárske účely. Ružomberčania si ho môžu prísť zadarmo zobrať. Platia si poplatky z odpady, tak mesto rozhodlo, že si môžu za to zobrať bezplatne kompost. Využívajú to radi, berú plné prívesné vozíky. Časť sme využili aj v meste na rekultiváciu po rozkopávkach,“ vysvetlil Bašáry.

Nepáči sa mu situácia na cintorínoch, ktoré zaplavujú plastové kvety a vence z Číny. „Je to odpad, ktorý sa dá ťažko recyklovať, pretože je pomiešaný plast s kovom. Ľudia by mali radšej využívať naše domáce prírodné zdroje, čečinu, šišky, konáriky, ktoré sa dajú dobre skompostovať. Na cintoríne vo Vlkolínci sa snažíme odpad triediť. Podobný systém by sa mal zaviesť aj na ostaných cintorínoch. Ale k tomu treba urobiť propagáciu, kampaň, zapojiť by sa mali aktivisti a šíriť v tomto smere osvetu. Tak by sa mohlo podariť zbaviť naše cintoríny nevzhľadných jednorazových gýčov, ktoré nakoniec skončia nevyužité na skládke.“

Biologicky rozložiteľný odpad – BRO

Biologicky rozložiteľný odpad pochádza zo záhrad, parkov, tvorí ho aj potravinársky a kuchynský odpad z domácností, reštaurácií, zo stravovacích a maloobchodných zariadení aj porovnateľný odpad z potravinárskych závodov pred tepelným spracovaním. Je ním teda ten klasický zelený odpad, medzi ktorý patria kvety, tráva, lístie, drevný odpad zo strihania a orezávania krovín a stromov, vypletá burina, pozberové zvyšky z pestovania, zhnité ovocie, zelenina, zbytky z kávy, čaju, škrupiny z vajec, piliny, drevná štiepka, hobliny, drevný popol.

Občania zbierajú tento odpad do hnedých nádob, ktoré sú poskytnuté zdarma v podobe dlhodobého prenájmu. Vývoz je od apríla do decembra raz za týždeň.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia