V Ružomberku pribudnú zelené ostrovy

V Ružomberku pribudnú zelené ostrovy

RedakciaAktuality23.7.2023

Ružomberok má vďaka svojej geografickej polohe a rôznym externým faktorom zhoršenú kvalitu ovzdušia. Jedným z riešení, ako sa chce mesto vysporiadať s nepriaznivou situáciou a zlepšiť podmienky života obyvateľov i návštevníkov, je projekt Zelených ostrovov. Ide o nový mestský koncept, ktorého pilotná realizácia na Nábreží M. R. Štefánika vznikne vďaka finančnej pomoci lekární Dr.Max a s podporou bežeckej série Behaj Lesmi.

Ide o miesto, ktoré tvorí predel medzi hlavným cestným ťahom z východu na západ a zo západu na východ. Uvedenou hlavnou dopravnou tepnou mesta prejde denne približne 35-tisíc automobilov, značnou mierou sa podieľajú na znečistení životného prostredia mesta.

Zelenší a čistejší Ružoberok

Nábrežie po realizácii.

Lekárne Dr.Max spolu s organizátorom Behaj lesmi odovzdali v sobotu 22. júla viceprimátorovi Ružomberka Róbertovi Kolárovi symbolický šek v hodnote 13-tisíc eur. Účelovo je viazaný na revitalizáciu zelene a zlepšenie mestského prostredia v rámci plánovaného konceptu zelených mestských ostrovov.

„Zámer mesta Ružomberok zlepšovať životné prostredie a zvýšiť aj touto cestou komfort života obyvateľov a návštevníkov vnímam veľmi pozitívne. Ako spoločnosť, ktorá pôsobí v Ružomberku a vníma potrebu podpory lokálnej komunity, ale aj ako firma, ktorá vidí zmysel a význam v ochrane životného prostredia, sme myšlienku zeleného ostrova okamžite prijali s nadšením. Som veľmi rád, že aj vďaka našej finančnej pomoci sme na počiatku zelenšieho a čistejšieho Ružomberka,“ vysvetľuje Jaroslav Kypr, prevádzkový riaditeľ lekární Dr.Max na Slovensku.

Podľa slov architekta Róberta Dúbravca, ktorý koncept zeleného ostrova spracoval, má tvorba zelenej infraštruktúry nielen estetický, ale aj ekologický význam. „Umiestnenie zelene a drevín na ostrovčeku doslova v strede dopravnej tepny napomôže nielen skrášleniu priestoru, ale vhodne vybrané dreviny napomôžu odhlučneniu priestoru, zachytávaniu dažďovej vody, prašnosti a exhalátov.“

Pribudnú ďalšie

Primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň vysvetlil že jednou z priorít mesta je revitalizácia existujúcich a tvorba nových, kvalitných verejných priestranstiev. „Súčasťou týchto aktivít je aj projekt zelených ostrovov. Zeleň v našich mestách je významným prvkom na znižovanie teploty, zachytávanie dažďovej vody, prachu či rôznych splodín. Význam je teda nielen estetický v rámci kultivácie verejných priestorov, ale aj environmentálny. Veľmi sa teším, že sme na podporu našich zámerov a financovanie projektu našli externého partnera lekárne Dr. Max a môžeme ukázať, ako vyzerá dobrá spolupráca súkromného sektora a samosprávy.“

Dodal, že v podobných aktivitách na podporu budovania zelenej infraštruktúry bude radnica pokračovať aj v budúcnosti Ide o prvý z radu plánovaných zámerov revitalizácie verejných priestranstiev v meste. Ich postupné obnovenie má skvalitniť a vytvoriť miesta pre stretávanie sa, relaxáciu, oddych, trávenie voľného času pre obyvateľov a návštevníkov mesta.

Bežali aj cez Vlkolínec

Na štvrtej zastávke tohtoročného seriálu Behaj lesmi vo Veľkej Fatre sa v sobotu 22. júla na Malinom Brde zišlo viac ako 1 300 bežcov. Účastníci vyskúšali trate vedúce okrem iného aj cez Vlkolínec, u ktorého si Ružomberčania práve v tomto roku pripomínajú tridsiate výročie zápisu do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Symbolika podpory a myšlienka zlepšovania lokálneho prostredia nachádza význam a pochopenie aj pre organizátora podujatia. „Jednou z priorít bežeckého seriálu Behaj lesmi je udržateľnosť celého projektu a teda nás myšlienka pomoci k zlepšeniu životného prostredia v meste Ružomberok zaujala. Zároveň sme veľmi vďační, že si nás lekárne Dr.Max vybrali ako partnera a spoločne tak môžeme v lokalitách, kde sa konajú naše preteky, niečo zanechať,“ dodáva Pavel Krupička, projektový manažér Behaj lesmi.

Zelený ostrov na Nábreží M. R. Štefánika

Súčasťou pilotnej realizácie a výsadby zelene v rámci projektu Zelené ostrovy v Ružomberku bude 30 javorov poľných, ktoré mesto spolu s letničkovou lúkou a záhonmi cibuľovín vysadí na Nábreží M. R. Štefánika. Javor poľný dorastá do výšky 12 - 15 metrov. Patrí medzi svetlomilné dreviny, je odolný voči suchu, dobre odoláva nízkym teplotám, znečistenému ovzdušiu a je nenáročný na pôdu.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia