V Ružomberku sa konal 6. ročník Festivalu perkusií a tanca

V Ružomberku sa konal 6. ročník Festivalu perkusií a tanca

RedakciaAktuality29.8.2023

Už VI. ročník Festivalu perkusií a tanca uskutočnil sa 26. augusta v Ružomberku. Prilákal milovníkov rytmov Orientu, Afriky. Návštevníci sa prostredníctvom energie tónov a vibrácie bubnov mohli dať unášať do ďalekých krajín v ktorých možno nikdy ešte neboli. Napriek tomu sa takto netradične spojili s kultúrou, ktorá je od Slovenska vzdialená aj niekoľko tisíc kilometrov.

Zazneli tam aj tóny hudobného nástroja Kora. Má 21-strún a je príbuzný harfe či lutne, ktorý je vo veľmi obľúbený medzi národmi obývajúcimi západnú Afriku. Kora je vyrobená z veľkej tekvice rozrezanej napoly, pokrytej kravskou kožou, ktorá tvorí rezonátor, a krku, ktorý najviac pripomína krk lutny. Jeho tóny dopĺňal zvuk afrického bubna djemby, ktorý sa radí medzi perkusné hudobné nástroje. Je vyrobený z dreva s blanou z kozej kože. Tento bubon je typickým znakom západnej Afriky, ktorý si časom získal srdcia ľudí po celom svete. Používa sa ako sólový hudobný nástroj alebo spolu s ďalšími hráčmi v bubeníckej skupine.

Skupina ORIENTALICO má dlhoročné skúsenosti v oblasti orientálneho-brušného tanca a hudby. Od roku 2006 pôsobí v Ružomberku a s veľkou vášňou sa venuje svojmu koníčku. Skupina je známa pre svoju profesionálnou úrovňou, ktorú dosiahla vďaka mnohoročnému tréningu, vzdelávaniu a skúsenostiam z rôznych festivalov pod vedením renomovaných lektorov.

Členovia skupiny Orientalico svojimi tónmi zaplnili nielen Mariánske námestie, kde vystupovali, ale aj široké okolie. Ich umenie sa tešilo veľkému záujmu divákov. „Na toto podujatie chodím každoročne. Môžem si vypočuť nástroje, ktoré na Slovensku nemajú tradíciu,“ povedala pani Anna z Bieleho Potoka.  „Africkú hudbu mám rád, lebo aj ja hrám na kachón,“ uviedol Peter z Martina.

Fotogaléria

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia