V Ružomberku sa vlani narodilo 449 detí

V Ružomberku sa vlani narodilo 449 detí

RedakciaAktuality8.1.2024

V minulom roku ružomberská matrika zaevidovala 449 narodených, oproti roku 2022 je to o 85 detí menej. Chlapcov sa vlani narodilo 223 a dievčat 226. Najobľúbenejšie krstné mená, ktoré dali rodičia svojim deťom boli Eliška, Sofia, Ema, Emma, Timea, Dorota a Paulína pre dievčatá a Adam, Samuel, Juraj, Kristián, Matej, Tomáš, Lukáš, Andrej a Jakub pre chlapcov.

Prvou narodenou Ružomberčankou bola tento rok malá Viktória. Na svet prišla 1. januára o 19.31 hod. s pôrodnou hmotnosťou 3 240 gramov a dĺžkou 50 centimetrov. Na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok ju na svet priviedla teraz už trojnásobná mamička Zuzana.  

V štatistike najčastejších krstných mien pre novorodeniatka dominovali v Ružomberku v minulom roku najmä tradičné slovenské mená, niektorí rodičia však siahli aj po netradičných menách. Medzi chlapčenskými menami to boli napríklad Matias, Jonathan, Lucas, Matteo, Nathan, Michael či Neymar. Medzi dievčatami sa objavili mená Elliana, Elizabeth, Cynthia, Aurora, Lina, Loriana, Aysha, Tamia i Elisa.

Počet sobášov oproti predminulému roku klesol o 28, vlani do manželstva vstúpilo 134 párov. Spečatiť svoj manželský sľub pred oltárom v kostole sa rozhodlo 51 snúbencov, pri civilnom obrade na mestskom úrade si svoje „áno“ vlani povedalo celkom 83 párov.

Matričný úrad Ružomberok zaznamenal v minulom roku vo svojom územnom obvode aj 565 úmrtí, z toho bolo 298 žien a 267 mužov. Mortalita na území mesta a obcí Štiavnička, Ludrová, Liptovská Štiavnica, ktoré patria do územného obvodu ružomberskej matriky, oproti roku 2022 poklesla o 85 ľudí. V porovnaní s rokom 2021 je minuloročný pokles úmrtí až o 238 ľudí.

(ts, foto ÚVN)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia