V Ružomberku sa život na 14 dní zastaví

V Ružomberku sa život na 14 dní zastaví

RedakciaAktuality13.3.2020

1. Nemocnica prechádza do núdzového režimu. Vykonávať sa budú iba neodkladné život zachraňujúce operácie. Rovnako bude obmedzená aj ambulantná starostlivosť - len na akútne stavy.

2. Zmena vo fungovaní infektologickej ambulancie. Infektologická ambulancia kliniky infektológie ÚVN SNP Ružomberok – FN bude riešiť len prípady súvisiace s koronavírusom. Iné prípady infekčných ochorení bude riešiť Infektologická ambulancia v Liptovskom Mikuláši.

3. Zmena cestovných poriadkov. Do 27. 3. 2020 budú spoje prímestskej autobusovej dopravy premávať v prázdninovom režime v celom Žilinskom kraji. Znamená to, že spoje, ktoré obvykle premávajú počas dní školského vyučovania, nepôjdu.

4. Zastavená medzinárodná osobná doprava - železničná aj autobusová. Nebudú vypravené žiadne spoje do zahraničia a na Slovensko sa medzinárodné spoje nedostanú. Týka sa to napríklad aj medzištátnych vlakov, ktoré zastavujú v Ružomberku. Osobné vlaky premávajú každý pracovný deň podľa grafikonu zodpovedajúcemu sobote. Ministerstvo dopravy odporúča obmedziť dopravu v hromadných dopravných prostriedkoch len na nutné cesty. Železnice pokračujú v pravidelnej dezinfekcii vozňov. Zároveň tiež dezinfikujú priestory staníc.

5. Uzatvorenie lyžiarskych stredísk a vodných parkov. Od piatku 13. marca zatvorilo svoje brány aj lyžiarske stredisko Malinô Brdo a Jasná, rovnako ako vodné parky v Liptove – Bešeňová a Tatralandia.

6. Prestanú premávať skibusy. Od dnešného dňa sa pozastavuje regionálna preprava SKI & AQUA BUS-ov.

7. Zatvorenie škôl a školských zariadení. Ústredný krízový štáb zatvára školy od pondelka 16. marca. Na toto zrušenie vyučovania reflektovalo aj mesto zatvorením škôl už v piatok. Urobili tak aj viaceré obce dolného Liptova.

8. Zatvorenie ihrísk. Niektoré obce dolného Liptova okrem zatvorenia škôl zakázali aj vstup na ihriská. Urobila tak napríklad obec Likavka, ktorá až do odvolania zakázala vstup na multifunkčné ihrisko, pričom nariadenie sa týka aj zákazu užívania detského ihriska pri hasičskej zbrojnici. Obec Lúčky zatvára od 14. marca aj multifunkčné ihrisko, detské ihrisko v areáli materskej školy a zakazuje aj používanie plochy klziska.

9. Vstup do lekární. Viaceré lekárne v meste reflektovali na aktuálnu situáciu a lekárnici majú na sebe rúška. Zároveň umožňujú vstup do lekární maximálne po dvoch.

10. Spoločenský život vymizne. Na 14 dní sa z mesta vytratí športový, kultúrny a spoločenský život. Zatvorené sú knižnice, múzeum, galéria, neodohrajú sa žiadne športové zápasy a zrušené sú všetky hromadné podujatia.

11. S úradmi budeme komunikovať elektronicky. Komunikácia s úradmi by sa mala obmedziť na elektronické a telefonické vybavovanie. O opatreniach jednotlivých inštitúcií sme informovali TU. Od pondelka sa tiež skracujú Úradné hodiny na Obvodnom úrade, a to od 8.00 – 11.00 h. Do budovy Okresného úradu, Policajného zboru, kde sú poskytované služby evidencie vozidiel alebo dokladov, bude umožnený vstup len tým, ktorí si vopred dohodnú konkrétny termín. Iných klientov do priestorov nepustia. V prípade dohodnutého termínu na dopravnom inšpektoráte bude vstup do klientskeho centra umožnený maximálne päť minút pred termínom.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia