V Ružomberku sú už ubytovaní Ukrajinci, ktorí utekajú pred vojnou

V Ružomberku sú už ubytovaní Ukrajinci, ktorí utekajú pred vojnou

RedakciaAktuality1.3.2022

„Každý dostane štartovací balíček s kozmetikou, uteráky a ďalšie veci ktoré človek potrebuje pri ubytovaní, niektorí si nezobrali ani zubné kefky. Nemáme priestory na zbierky a uloženie vecí, preto riešime veci za pochodu. Včera sme zháňali župany, papuče, spodné prádlo a dnes budeme iné veci. Pre pani v siedmom mesiaci tehotenstva, sme zabezpečili gynekológa. Pre deti potrebujeme pediatra, potrebovali by sme všeobecných lekárov či špecialistov, ktorí by ľudí vyšetrili a tým, čo sú chronicky chorí, zabezpečili liečbu,“ povedala Markéta Rusnáková, prodekanka pre zahraničné vzťahy a PR na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity, ktorá teraz pomáha ako dobrovoľníčka v ubytovni Mondi SCP na Bystrickej ceste.

Našli dočasné útočisko

Ubytovanie pre utečencov.

Milan Fiľo prostredníctvom spoločnosti ECO-INVESTMENT ponúkol medzi prvými pomoc utečencom z Ukrajiny a poskytol pre nich 52 lôžok na dočasné ubytovanie. Prvá prišla rodina, žena s dvomi deťmi vo veku 8 a 14 rokov z Kyjevskej oblasti, v súčasnosti je tam 27, prevažne žien a detí.

„Máme tu aj malé dojča, dnes v noci kapacitu pravdepodobne doplníme na konečný plný stav. Okrem ubytovania im poskytujeme teplý obed a večeru, k tomu raňajky a ďalšiu stravu,“ povedal Marián Bujňák, riaditeľ spoločnosti SPP-PS, ktorá zabezpečuje stravu a ubytovanie pre zamestnancov Mondi SCP.

Spojili sily

To je však iba časť potrieb, ktoré utečenci potrebujú. Do pomoci sa zapojilo mesto na čele s viceprimátorom Michalom Lazárom a hovorcom Viktorom Mydlom. Pomáha aj Farský úrad s dekanom Dušanom Škrabekom a združenie Ružomberčania Ružomberčanom.

Markéta Rusnáková rozdeľuje pomoc.

„Spoločne pripravujeme ďalšiu pomoc vo forme zbierok od obyvateľov, obsah zverejníme. Bude adresná, aby ľudia nenosili zbytočné veci, ale to, čo ubytovaní naozaj potrebujú,“ povedal Bujňák.

Významnou súčasťou pomoci sú pedagógovia a predstavitelia Katolíckej univerzity, ktorí ponúkajú svoje služby, sociálnu prácu, sociálnu intervenciu, psychologické poradenstvo. „Naši študenti, ale aj utečenci, potrebujú ľudskú podporu,“ dodala Rusnáková.

A práve ukrajinská komunita študentov v Ružomberku ponúka svoje schopnosti najmä na poli prekladateľstva, sprevádzania, pomoci v rodnom jazyku, asimilácii.

Cestovali takmer tri dni

Medzi utečencami je aj 29-ročná Júlia z Kyjeva. Prišla s priateľom, ktorý pochádza z Egypta. Cesta im trvala takmer tri dni. Pred vypuknutím vojny vybavovali príchod jeho detí na Ukrajinu, no našťastie to nestihli. Už 27. februára mali nastúpiť na vlak do Ľvova.

„Kúpili sme si lístok na vlak z Kyjeva, no neprišiel, tak sme cestovali iným vlakom. Z Ľvova sme sa do Užhorodu dostali taxíkom, odtiaľ na hranicu pešo. Ja som prešla za hodinu a pol, no priateľ až za sedem hodín,“ povedala Júlia, ktorá sa s Ahmedom a kamarátkou dostali do Ružomberka. „Všetkým, ktorí nám pomáhajú, veľmi ďakujeme.“

Pomôcť môžete na:

Transparentný účet: SK8309000000005188012857

Formulár pre dobrovoľníkov: https://forms.gle/p6iHLtRipLFQDd9Q7

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia