V Ružomberku súťažili tanečníci z piatich európskych krajín

V Ružomberku súťažili tanečníci z piatich európskych krajín

RedakciaAktuality8.4.2019

V sobotu sa v Športovej hale Koniareň predviedlo 265 tanečných párov z piatich európskych krajín. Medzinárodná súťaž Ružomberok Open 2019 a Pohár primátora mesta boli aj tento rok mimoriadne úspešné a zahalené rúškom tanečného tajomna a exotiky. Svoj talent spojený s umením predviedli tanečníci v desiatich kategóriách v štandardných aj latinskoamerických tancoch. V štandardných zatancovali waltz, tango, valčík, slowfox, quickstep a z latinskoamerických sambu, chachu, rumbu, paso doble a jive.

„Cieľom podujatia je ukázať širokej verejnosti, čo v sebe ukrývajú spoločenské tance a hlavne podporiť tanečníkov v rozvíjaní ich talentu,“ prezradil pre portál Žijem v Ružomberku Martin Buzna, PR manažér súťaže.

Dodal, že na sobotňajšom podujatí sa stretli tanečníci zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska aj z Ukrajiny. Súťaž už každoročne vyhlasuje Slovenský zväz tanečného športu a organizujú ho Tanečné štúdio Maestro v spolupráci s Mestom Ružomberok, tento rok išlo už o 26. ročník.

Privítali viac juniorských kategórií

Podujatie sa už v Ružomberku stalo každoročným zvykom. Do Koniarne sa na tanečné páry prichádzajú pozrieť nielen rodinní príslušníci tanečníkov, ale aj široká verejnosť z celého Slovenska - obyčajne zavíta aj okolo 3000 návštevníkov.

„Tomuto ročníku priniesol atraktivitu väčší počet juniorských kategórií a tradične aj ružomberská hudobná skupina RK Jazz Band, ktorá počas galaprogramu hudobne sprevádzala tanečné páry. Okrem toho sme si pre návštevníkov pripravili lákavú tombolu, v ktorej súťažili napríklad o automobil s plnou nádržou na víkend," povedal riaditeľ súťaže Róbert Szolnoki, zároveň tanečný choreograf z Tanečného štúdia Maestro.

Najlepší zatancovali v galaprograme

Súťažiaci sú zaradení do desiatich kategórií, ktoré sa delia na šesť bodovacích súťaži a štyri pohárové súťaže. Počas soboty si svoje kolá odtancovali deti, juniori, ale aj dospelí. „Výnimočný bol hlavne galaprogram, ktorý bol vrcholom podujatia, kde návštevníci mohli vidieť najlepšie slovenské aj zahraničné páry. Hral živý orchester a tí, ktorí sa do športovej haly nedostali, mohli sledovať galaprogram cez live stream,“ dodal Szolnoki.

Zároveň si pre nech organizátori pripravili okrem pamätných víťazných pohárov aj finančné odmeny – tanečníci z prvého miesta si odniesli 200 eur, z druhého miesta 150 eur, z tretieho 100 eur a naprázdno neodišiel ani tanečný pár zo štvrtého miesta, ktorý dostal 50 eur.

Hodnotí ich odborná porota

Tanečné páry hodnotí odborná porota z radov skúsených tanečníkov, tanečných majstrov a choreografov. Podľa slov organizátora Róberta Szolnokiho, hodnotia napríklad postoj a vzpriamenosť tanečníkov, sledujú kroky, dodržiavaný rytmus, ale aj chyby. Počas tanečného kola ich sledujú porotcovia, ktorí do tabuľky vpisujú body a poznámky k celkovému vyhodnoteniu súťaže. Tanečníci zbierajú celý rok súťažné body v jednotlivých bodovacích kolách a tie sa im započítavajú do tabuľky. Podľa nej sa potom určuje konečné umiestnenie tanečníkov. „Tanečný pár, ktorý bude mať v tabuľke najväčší počet bodov, sa stane víťazom Slovenského pohára, a zároveň postupuje na Európsky a Svetový pohár,“ vysvetlil Martin Buzna.

Reprezentovali aj domáci z Liptova a Oravy

Na medzinárodnej súťaži tancovali aj domáce páry z Tanečného štúdia MAESTRO, medzi ktorými v kategórií dospelých získali 4. miesto Samuel Kubík a Tamara Janotková. Z domácich sa prezentovali aj Filip Mesároš a Vanesa Baranová, Martin Suroviak a Timotea Tropeková, Oliver Žila a Simona Chovanová, Jaroslav Juriga a Nina Miškovčiková, Samuel Krajčí a Daniela Polečová, Kristián Šimko a Naomi Vojtechovská, Samuel Kubík a Tamara Janotková, Tomáš Klučka a Yasmin Tailor.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia