V Ružomberku už jazdia nové autobusy

V Ružomberku už jazdia nové autobusy

RedakciaAktuality22.9.2022

Pri príležitosti Európskeho týždňa mobility začali v ružomberskej mestskej hromadnej doprave (MHD) využívať desať nových moderných vozidiel.

Dopravca Blaguss Slovakia vymení staršie Setry za päť úplne nových značky Iveco Streetway. Pridal k nim ďalších päť Mercedesov Citaro, ktoré už využívali vo Viedni, ale stále sú v dobrom stave. V oboch prípadoch ide o trojdverové, plne nízkopodlažné a klimatizované autobusy vhodné pre mestskú premávku.

Počas slávnostného uvedenia do prevádzky viceprimátor Ján Bednárik vysvetlil, prečo mesto zmenilo dopravcu a ako funguje spolupráca s so spoločnosťou Blaguss Slovakia. „Končila nám zmluva na MHD, preto sme urobili medzinárodný tender. Mali sme šťastie, pretože vyhral Blaguss Slovakia. Je to spoločnosť, ktorá drží slovo. Začiatky boli ťažké, riešili sme rôzne problémy. S novou spoločnosťou neprišli len nové autobusy, ale prišlo aj nové myslenie vodičov, čo sa prejavuje vo väčšej spokojnosti cestujúcich.“

Prídu hybridy

V prevádzke ostanú štyri súčasné autobusy SETRA LE, ktoré ostanú v Ružomberku len dočasne, rovnako ako Mercedes Citaro, a to na obdobie nasledujúceho roka. Potom ich nahradia ôsmimi novými vozidlami s hybridným pohonom.

„Hybridné autobusy sú ďalší krok, ktorým prispejeme k zníženiu emisií,“ povedal konateľ Blaguss Josef Wieser. Dodal, že nemôžu využívať autobusy na plný elektrický pohon ani na vodík, pretože na Slovensku nie sú na to vybudované podmienky.

Dobrou správou je, že Mondi SCP tiež podporujú cestovanie autobusmi, a to sumou 120-tisíc eur. „Sme neoddeliteľnou súčasťou mesta a preťaženosť dopravy sa týka aj nás. Preto sme sa rozhodli podporiť projekt MHD, aby sme odľahčili cesty a pomohli ľahšiemu parkovaniu v meste. Zároveň v súlade so stratégiou spoločnosti smerujúcej k trvalej udržateľnosti životného cyklu, je podpora tohto projektu vhodná možnosť, ako pomôcť ekológii. Naším záujmom je dostať našich zamestnancov do autobusov, a to nielen vo vnútropodnikovej doprave, ktorú využívame v závode, ale aj do autobusov v meste,“ postoj papierní zdôvodnil riaditeľ Vladimír Krajči.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia