V Ružomberku vzniká karanténne miesto pre seniorov

V Ružomberku vzniká karanténne miesto pre seniorov

RedakciaAktuality18.5.2020

Do 25. mája by malo vzniknúť karanténne miesto pre seniorov na ulici sv. Anny. Svoje služby bude poskytovať v priestoroch uzatvoreného pracoviska Domova sociálnych služieb (DSS) pre deti a dospelých Trojlístok. Keďže zariadenie poskytovalo služby pre klientov s mentálnym postihnutím, musia ho teraz špeciálne upraviť na bezbariérový priestor pre seniorov. Pôjde predovšetkým o úpravu sociálnych zariadení a väčších spŕch, ktoré budú slúžiť aj vozičkárom. „Termín prác sa môže posunúť o týždeň neskôr, teda do 1. júna. Teraz čakáme, kedy nám prinesú elektrické polohovateľné postele, ktoré sme museli zakúpiť. Tie potom následne využijeme v zariadení na ulici Riadok,“ vysvetľuje riaditeľ Centra sociálnych služieb Trojlístok, Anton Machola.

Polohovateľné postele neskôr využijú v zariadení na ulici Riadok

„Ide o investíciu, ktorej by sme sa časom aj tak nevyhli a skoršia realizácia nám určite uľahčí prácu,“ doplnil Machola.

Seniori pred nástupom do niektorého zariadenia absolvujú karanténu

Prostredníctvom krízového miesta majú noví klienti splniť povinnú 14- dňovú karanténu.

„V súčasnosti nemôže žiadne zariadenie prijať dôchodcu bez toho, aby niekde absolvoval dvojtýždňovú karanténu. Tam sa mu na 12. deň urobí test na prítomnosť COVID-19. Po 14. dňoch bude umiestnený do niektorého zariadenia v Žilinskom kraji,“ povedal Machola.

Podľa jeho slov budú takto fungovať počas minimálne 6 týždňov, pretože mnohí klienti už mali dávno nastúpiť do nejakého zariadenia. Zároveň tým budú môcť po dlhšom čase opäť obsadiť voľné kapacity v rámci kraja.

Zriadenie krízového miesta prinesie DSS niekoľko pozitív, ako alternatívne využitie priestoru, zabezpečenie práce zamestnancom a dlho chýbajúci príjem za poskytované služby. „Podmienkou prijatia na „Krízové miesto“ bude negatívny test na prítomnosť COVID-19, čím náš zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj eliminoval riziko nakazenia zamestnancov novým korona vírusom,“ vysvetľuje Machola, ktorý zároveň vyslovil vďaku za poskytnutú pomoc v neľahkom období Milanovi Fiľovi, Občianskemu združeniu Ružomberčan, futbalistom Ruže a mnohým ďalším.

Lôžka predefinovali na iné využitie

V DSS na ulici sv. Anny museli ukončiť dennú formu poskytovania sociálnej služby 13. marca a 16. marca ukončili aj poskytovanie týždennej služby. Keďže tu poskytujú práve tieto dve formy, museli pracovisko úplne uzavrieť.

„Predefinovali sme všetky lôžka klientov týždennej formy pobytu, na karanténne resp. krízové lôžka ak by došlo k vypuknutiu nákazy v seniorskom zariadení na ulici Riadok. Týmto krokom sme síce ušetrili finančné prostriedky rodičom a opatrovníkom našich klientov, avšak seba sme takto pripravili o príjem z úhrady „za miesto“. Na tieto prostriedky sme podľa legislatívy mali oprávnený nárok, keďže jednotlivé miesta sú obsadené, avšak prišlo nám nefér, aby rodičia resp. opatrovníci platili za niečo čo reálne nemohli využívať,“ ozrejmuje Machola.

Zatiaľ tri v kraji

Zariadenia na povinnú karanténu vznikajú okrem Ružomberka aj v Martine a Dolnom Kubíne. Je predpoklad, že by niečo podobné mohlo vzniknúť aj v DSS Likava a Turčianskych Tepliciach, teda vo väčších zariadeniach, ktoré disponujú neobsadenými miestami.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia