V Ružomberku zriadili novú službu na pomoc zdravotne znevýhodneným  deťom

V Ružomberku zriadili novú službu na pomoc zdravotne znevýhodneným deťom

RedakciaAktuality20.2.2019

Priestory Súkromného centra špeciálno-pedagogického poradenstva Nosko Health Prevention v Ružomberku otvárajú svoje brány zdravotne znevýhodneným deťom už viac ako tri roky. Ako jediné centrum v sieti poradenských zariadení na Slovensku realizuje aj diagnostiku a terapiu FAS (fetálny alkoholový syndróm) a od decembra minulého roka spustilo aj službu včasnej intervencie.

Centrum, v ktorom liečia aj vzdelávajú

Súčasťou služieb v rámci Centra špeciálno-pedagogického poradenstva je aj pedagogicko-psychologické poradenstvo a možnosť detí navštevovať súkromnú materskú školu. Klientom, ktorými sú deti od materskej školy až po mladých ľudí na základných, stredných a vysokých školách sa venujú odborníci z oblasti psychológie, špeciálnej pedagogiky, logopédie, surdopédie, fyzioterapie a canisterapie. Osobitnú pozornosť venujú deťom v rámci stimulácie rozvoja motoriky, grafomotoriky, senzorickej poruchy a poruchy pri učení.

V priestoroch centra sa nachádza aj súkromná materská škola inkluzívneho typu. Navštevujú ju zdravé deti, ktoré sa tu zároveň stretávajú s deťmi so zdravotným znevýhodnením. V tejto materskej škole je zriadená bežná trieda pre predškolákov a samostatná trieda pre žiakov s autizmom, ktorým sa venujú špeciálni pedagógovia. Katarína Kováčiková, riaditeľka Centra špeciálno-pedagogického poradenstva vysvetlila, že deti so zdravotným znevýhodnením, ktoré navštevujú súkromnú materskú školu sú tie, u ktorých sa vyskytuje abnormálny sociálny vývoj, neprimerané emocionálne reakcie, oneskorená motorika či oneskorený vývoj reči. Takéto deti sú zraniteľné a rizikové. Oveľa častejšie v dospelosti skončia u psychiatra kvôli ochoreniu alebo závislosti, nedokážu samostatne žiť. Mozog vo vývine je možné tvarovať podobne ako hrnčiarsku hlinu, ale len do určitého veku, potom podobne ako hlina stvrdne. Najtvárnejší je do siedmych rokov. „Problém nastáva vtedy, ak je potreba začleniť dieťa so znevýhodnením z domáceho prostredia rovno do základnej školy. Všetci vieme, že zaškolenie vyžaduje starostlivú prípravu prostredia i samotných žiakov. Mnohé z týchto detí zostávajú až do času ich povinnej školskej dochádzky doma, lebo im nebola umožnená integrácia medzi intaktné deti v bežných materských školách. Dieťa sa nenaučilo, ako v bežnej škole fungovať a býva nezvládnuteľné. Mnohokrát len z dôvodu, že nebolo v predškolskom veku včas zachytené, intervenované a adaptované na školské prostredie. Jednoducho vývinovo nedozrelo, a neintegrovalo sa medzi intaktných rovesníkov. Vzhľadom na senzitívne obdobia, vďaka ktorým sa mozog dieťaťa v predškolskom veku rýchlo učí ako fungovať v kolektíve, je výhodné, ak sú deti so zdravotným znevýhodnením a oneskoreným vývinom zaškolené a zvykajú si na seba od raného veku. Ak sa zdravé aj znevýhodnené deti učia spolu fungovať v kolektíve, potom vnímajú rozdiely medzi sebou ako prirodzené. Naša inkluzívna materská škola učí deti maximálne využívať svoje schopnosti, čo sa deje aj pozorovaním svojich zdravých rovesníkov. Deti spolu trávia spoločný čas a inakosť niektorých spolužiakov nepovažujú za nič zvláštne alebo rušivé. Rozvíjajú sa podľa svojich potrieb a tempa, za pomoci pedagogického tímu, špeciálnych pedagógov, psychológov, logopéda, surdopéda“ doplnila systém fungovania materskej školy riaditeľka centra.

Včasnou intervenciou k lepšej kvalite života

Samostatnou zložkou centra je novozriadená služba včasnej intervencie. Poskytuje sa deťom od narodenia do veku sedem rokov, ak je jeho vývoj ohrozený z dôvodu zdravotného znevýhodnenia. Toto je obdobie, kedy deťom dokážu pomôcť najefektívnejšie. Túto sociálnu službu poskytujú odborníci buď ambulantnou formou priamo v zariadení na Námestí Andreja Hlinku alebo terénnou formou - v rodine dieťaťa, ktoré je súčasne jeho prirodzeným prostredím. „V rámci tejto služby ponúkame poradenstvo, sprevádzanie a podporu rodine v sociálnej, psychologickej aj špeciálno-pedagogickej oblasti. Podľa toho, aké priority si stanoví rodina, poskytujeme aj odborné konzultácie, fyzioterapiu, canisterapiu, Benaudira tréning, ale aj integráciu do spoločnosti. Našim cieľom je stimulovať vývin dieťaťa aby aj napriek zdravotnému znevýhodneniu napredovalo a odborne poučiť rodinných príslušníkov ako s takýmto dieťaťom pracovať,“ priblížila zriaďovateľka centra Janka Nosková.

Podľa riaditeľky centra ich oslovujú najmä rodiny, ktoré pozorujú u svojho dieťaťa oneskorený vývin v psychomotorickej, rečovej oblasti, majú ťažko postihnuté dieťa. „Rodičia to často začínajú riešiť až vtedy, keď ich dieťa musí v rámci povinnej školskej dochádzky niekde nastúpiť. Snažíme sa prelomiť psychické bariéry u rodičov, obavy o vývin a správny rozvoj ich dieťaťa a ponúkame včasnú intervenciu. Preto včasnú, aby sa včas podchytil problém, aby sa s ním systematicky pracovalo, aby rodičia zvládali traumu v živote, ktorá ich postihla a aby dieťa zaraďovali do bežných súčastí života,“ povedala Kováčiková. Ako ďalej uviedla, poskytovanie takejto služby terénnou formou, ktorá je navyše bezplatná je aj istým komfortom pre rodinu, pretože odborník príde priamo k nim domov.

Najdôležitejšia je prevencia

Zriaďovateľkou Centra špeciálno-pedagogického poradenstva v Ružomberku je pediatrička a skúsená odborníčka Janka Nosková. Na otázku, čo ju vôbec viedlo k rozhodnutiu založiť takéto centrum s konkrétnymi poskytovanými službami odpovedala veľmi jednoducho: „Prevencia utrpenia pre deti aj pre rodičov a zabezpečenie čo najlepšej kvality života. To je to, čo ma vedie k týmto veciam.“

Podľa jej vlastných slov, prevencii sa venovala už od začiatku svojej praxe. Deťom sa však neprihovárala len vo svojej ambulancii, ale navštevovala aj rôzne školy na ktorých svojim poslucháčom v najrizikovejšom pubertálnom veku rozprávala o nebezpečenstvách návykových látok a závislosti. Postupom času, vďaka spolupráci s Návratom zistila aké dôležité a potrebné je zavedenie diagnostiky FAS. „Fetálny alkoholový syndróm sa prejavuje u detí, ktorých matky počas tehotenstva pili alkohol. V závislosti od toho, koľko matka pila, mozog jej dieťaťa je ovplyvnený veľmi alebo len do určitej miery. Čím skôr sa stanoví diagnóza, tým menej ťažkostí majú potom deti v živote. Ak sa im diagnóza nestanoví, tieto deti sú odsúdené na veľké problémy - nerozumejú, prečo fungujú inak, stretávajú sa s nepochopením okolia, trápia sa a mnoho z nich má potom veľmi rýchlo vlastnú závislosť v dôsledku čoho končia v nápravno-výchovných inštitúciách alebo v diagnostickom zariadení pre poruchy správania,“ vysvetlila Nosková.

Služby s touto problematikou ponúkajú v Centre špeciálno-pedagogického poradenstva pre odborných náhradných rodičov, pedagogických zamestnancov, ktorí s deťmi s diagnózou FAS pracujú, ďalej pre pestúnov a profesionálnych rodičov, ktorí ich majú vo svojej pestúnskej starostlivosti. Pomáhajú im, ako majú s týmito deťmi pracovať nie len v domácom, ale aj v školskom prostredí. Z dôvodu potreby vyhovieť čo najširšej skupine takýchto klientov v rámci Slovenska, spolupracuje ružomberské centrum aj s neziskovou organizáciou Fascinujúce deti v Bratislave a detskými domovmi po celom Slovensku, kde sú väčšinou deti s touto diagnózou umiestnené. Garantom prevencie FAS je doktorka Nosková, ktorá túto problematiku vďaka osvetovej činnosti šíri nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí.

(Foto: Archív CŠPP)

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia