V Ružomberskej stanici zastavil protidrogový vlak

V Ružomberskej stanici zastavil protidrogový vlak

RedakciaAktuality8.11.2018

Projekt pod názvom Protidrogový vlak, ktorý v susedných Čechách funguje od roku 2015, zavítal už aj do slovenských miest. V stredu bol odstavený na železničnej stanici v Ružomberku. Spoluprácou Mestskej polície, Mesta Ružomberok a vďaka finančnej podpore Nadácie SUPRA mali žiaci základných škôl priamo z Ružomberka, ale aj z Ľubochne, Lúčok, Liptovskej Teplej, Liptovskej Lúžnej, Likavky a Liptovskej Osady a tiež široká odborná verejnosť možnosť nazrieť do špeciálne vybavenej vlakovej súpravy. „Prvý krát sme sa s projektom protidrogového vlaku stretli počas služobnej cesty v Čadci. Tam mali tento vlak už pred rokom. Vtedy sme si uvedomili, že by to bolo dobré zorganizovať aj v Ružomberku. Ak by to malo pomôcť čo i len jednému človeku, videli sme v tom veľký potenciál. Navyše aj prevencia kriminality je mimoriadne potrebná,“ uviedol Ivan Stromko, náčelník Mestskej polície a iniciátor prehliadky protidrogového vlaku v Ružomberku. Protidrogový vlak navštívilo do dnešného dňa už asi 100 tisíc ľudí zo štyroch štátov. V Ružomberku sa tejto prezentácie počas jedného dňa zúčastnilo viac ako 450 žiakov.

„Drogy sú také dobré, až môžu z človeka urobiť otroka“

Autorom projektu je Pavel Tuma, ktorého k myšlienke spustiť tento projekt priviedol nešťastný osud jeho kamaráta. Ten sa pred niekoľkými rokmi predávkoval pervitínom. Podľa autora projektu, do tej doby neexistoval na poli vzdelávania program, ktorý by tínedžerov bavil. Súčasnú mladú generáciu, vyrastajúcu na mobiloch, tabletoch a žijúcu v multimediálnom svete školské prednášky už prestali baviť. A tak vznikla multimediálna vlaková súprava, ktorá ponúka jedinečné prostredie pre interaktívne zážitkové vzdelávanie. V šiestich vagónoch tohto vlaku sa nachádzajú autentické kópie nebezpečných miest, ktoré deti nemôžu respektíve by nikdy nemali navštíviť. Lektor sprevádza žiakov týmito miestami a ukazuje im ako nevinne môže začínať závislosť na drogách. V jednotlivých vagónoch sú rozmiestnené aj plátna na ktorých sa premieta film, rozdelený na niekoľko častí. Po ukončení jednotlivých kapitol sa vždy plátno dvihne a to, čo videli na plátne sa zrazu objaví priamo pred ich očami. Pavel Tuma tvrdí, že ich odkaz v rámci projektu je veľmi jednoduchý. „Snažíme sa deťom ukázať, že drogy nie sú zlé. Sú vlastne veľmi dobré. Hovoríme im, že sú také dobré, až z človeka môžu urobiť otroka a preto je najlepšie s drogami vôbec nezačínať. Drogy boli, sú a budú, no my chceme deťom ukázať tú nevinnú cestu, ako to začína a ako to končí. Dôležité je si aj uvedomiť, že drogy im bude prinášať väčšinou ten „najlepší kamarát“. Veríme však, že až zabuchnú dvere tohto vlaku, budú si pamätať čo tu videli a už je len na nich, koho si do života pustia a koho nie,“ priblížil posolstvo Protidrogového vlaku Tuma.

Tvorba protidrogovej prevencie

Súčasťou projektu Protidrogového vlaku je aj zbieranie anonymných dát, ktoré môžu jednotlivé mestá následne využiť pre tvorbu koncepčnej protidrogovej prevencie. Anonymný dotazník je rozdelený do troch časti – Bez emócií, S emóciami a Vyhodnotenie. V časti nazvanej Bez emócií sa respondentov pýtajú, ako trávia voľný čas, či majú skúsenosť s návykovými látkami aj to, či sú pre nich ľahko alebo ťažko dostupné. V druhej časti žiaci bezprostredne odpovedajú na otázky súvisiace s premietaným príbehom. Samotná časť s názvom Vyhodnotenie na konci programu zisťuje, ako táto inovatívna forma zmenila alebo ovplyvnila postoj mladých ľudí k prijatiu alebo odmietnutiu drogy. Získané dáta a ich vyhodnotenie slúži k mapovaniu rozsahu užívania návykových látok a získavania relevantných informácií o faktoroch podnecujúcich rizikové správanie. Ako zdroj informácií môžu dáta ďalej využiť nie len celoštátne inštitúcie, ale zároveň aj jednotlivé školy či pedagógovia.

Nadácia SUPRA, ktorá finančne zastrešila tento projekt sumou 6 000 € sa podobnej problematike, týkajúcej sa protidrogovej prevencie priamo v našom meste venovala už aj v minulosti. „Nadácia Supra vystupuje pod sloganom – Robme náš svet krajším. V našej predstave je svet a život krajší bez drog. Drogovú závislosť v Ružomberku monitoroval jeden projekt KU, ktorý sme podporili vlani. Našou podmienkou bolo, neskončiť svoju podporu len v teoretickej rovine a v zistení situácie v RK, ale urobiť niečo preto, aby sa mladí ľudia nedali ovplyvniť dílermi a kamarátmi na rizikovú cestu drogovej závislosti. Sme presvedčení, že protidrogový vlak má zmysel. Jeho cieľom je ukázať čo dokážu drogy a ako ovplyvnia svet a život človeka, rodiny, priateľov, spoločnosti,“ uzavrela Jana Štreitová, členka správnej rady Nadácie SUPRA.

(foto: Anežka Macková)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia