V Ružomberskom okrese pre chrípku zatvorili štyri materské a jednu základnú školu

V Ružomberskom okrese pre chrípku zatvorili štyri materské a jednu základnú školu

RedakciaAktuality6.2.2020

Aktuálny stav chorobnosti na respiračné ochorenia, teda chrípku a chrípke podobné ochorenia, vyhodnocujú jednotlivé regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) vždy v piatok.

Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Liptovskom Mikuláši celková chorobnosť od uplynulého týždňa stúpla. „Okrem doposiaľ štyroch materských a jednej základnej školy sme tento týždeň v ružomberskom okrese čiastočne uzavreli aj tri školy,“ povedala pre náš portál epidemiologička Eva Ižáriková a dodala, že vždy v rovnakom období zaznamenávajú najvyšší počet ochorení. „Chrípka vrcholí vždy v rovnakom časovom horizonte. Podľa toho sa predpokladá, že najviac chorých bude v siedmom a ôsmom kalendárnom týždni,“ konštatovala Ižáriková.

Zdroj : Regionálny úrad verejného zdravotníctva Liptovský Mikuláš

Najviac chorých zaznamenal RÚVZ minulý týždeň v skupine šesť až štrnásť ročných. V tejto skupine bolo zaevidovaných 212 osôb.

Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že v čase stúpajúceho počtu chorých na chrípku je v rámci prevencie vhodné sa vyhýbať uzavretým priestorom s vysokou koncentráciou ľudí. Chorí na chrípku by nemali chodiť do práce, či školy. Úrad upozorňuje, že chrípka nie je banálne ochorenie a môže spôsobiť vážne komplikácie zdravia. Preto je potrebné ju podľa lekárov vyležať a v liečbe sa riadiť pokynmi ošetrujúceho lekára.

Ako informoval Úrad verejného zdravotníctva v prípade predškolských zariadení je potrebné zo zákona vykonávať takzvaný „ranný filter“, vďaka ktorému by mala zodpovedná osoba v zmysle ochrany zdravia zamedziť, aby sa do kolektívu dostalo choré či nedoliečené dieťa.

Podľa lekárov má chrípka náhly nástup príznakov z plného zdravia a je sprevádzaná vysokou teplotou. Typickým úvodným príznakom je bolesť kĺbov a svalov, silná bolesť hlavy. Chrípka sa prejavuje suchým a dráždivým kašľom, často sa objavuje zimnica a triaška. Po 48 hodinách sa môže prejaviť nádcha a bolesť hrdla. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do 2 až 4 týždňov od prvých príznakov. Chrípka je vírusové ochorenie, a preto sa nelieči antibiotikami.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia