Mestská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Ružomberku sa stará o cca 250 km vodných tokov a 4,5 ha stojatých vôd (malé vodné nádrže a štrkoviská). Obhospodaruje 16 pstruhových, lipňových a kaprových rybárskych revírov, z nich 11 je lovných (môžu sa privlastniť ryby), 4 sú odchovné (celoročný zákaz lovu) a jeden je chránenou rybou oblasťou (potok Hrabovo, tu tiež platí celoročný zákaz lovu rýb).
„Organizácia má v súčasnosti cca 1100 členov, z nich prevažnú väčšinu tvoria dospelí členovia, no čo je potešiteľné, členskú základňu dopĺňajú aj deti a mládež,“ vysvetlil počas nášho stretnutia Miroslav Zontág, hospodár organizácie.
Ak máte chuť stať sa členom je potrebné absolvovať rybársky kurz, ktorý pozostáva z prednášok o legislatíve, biológii rýb a techniky športového rybolovu. Kurz zvyčajne trvá jeden mesiac, je ukončený skúškou. Členom MsO SRZ sa však úspešný absolvent stáva až po zaplatení príslušných poplatkov. „Poplatky pozostávajú zo zápisného a poplatku za ročnú členskú známku. Po ich zaplatení si člen môže zakúpiť konkrétne povolenie. Za povinné doklady pre člena SRZ považujeme členskú legitimáciu s nalepenou členskou známkou, povolenie na lov rýb a štátny rybársky lístok,“ upresnil Zontág a zároveň upozornil, že lov rýb bez týchto dokladov je neoprávneným zásahom do výkonu rybárskeho práva a môže mať trestno-právny postih.
Dospelý člen je povinný podľa stanov SRZ odpracovať brigádu jeden krát v roku. V prípade, že si brigádu neodpracuje musí zaplatiť stanovený poplatok. „Môžem však povedať, že naši členovia sú disciplinovaní a brigád sa zúčastňujú, či už na našom rybnom hospodárstve pri Štiavničke, alebo na čistení potokov a zarybňovaní rybárskych revírov,“ vyzdvihol prácu členov M. Zontág.
Nedodržanie pravidiel rybolovu môže spôsobiť až trestný postih.
Na lov rýb existujú pomerne detailné pravidlá dané zákonom o rybárstve a jeho vykonávajúcou vyhláškou. Takmer každý druh ryby má legislatívne určený svoj individuálny čas ochrany a lovnú mieru. Rybárska vyhláška tiež ustanovuje počet a hmotnosť denného úlovku rýb. „Máme ustanovené povolené spôsoby lovu, ktoré sa smú používať v danom rybárskom revíri. Nedodržanie pravidiel rybolovu môže spôsobiť až trestný postih. Na tieto skutočnosti dohliadajú u nás členovia rybárskej stráže, no kontrolným orgánom je častokrát aj polícia,“ upozornil na jasné pravidlá lovu vášnivý rybár Zontág.
Ako dlhoročný funkcionár, vystriedal adrenalín, ktorý pociťoval pri chytení úlovku kedysi, za pocit dobre vykonanej práce a to, že pomáha prírode a našim rybám. „Nech aj naši nasledovníci prežívajú to, čo sme cítili i my v minulosti a aby naše deti poznali pstruha, lipňa, hlavátku nie len z kníh a obrázkov,“ dodal úprimne Zontág a dodal, že možno sa to nezdá, ale je to tvrdá práca, ktorú bez lásky a nadšenia nemožno nijako robiť. „Je to veľakrát o odriekaní sa a na úkor času stráveného s rodinou. Ale je to krásny koníček, ktorý chytí za srdce často celú rodinu ,“ povedal M.Zontág.
V ružomberskom okrese žije viac než 20 druhov rýb, kráľovná je hlavátka
Medzi najviac lovené druhy patria pstruh potočný a pstruh dúhový, kapor rybničný, jalec hlavatý, mrena severná, podustva severná, lieň sliznatý a iné.Za kráľovnú rýb považujú hlavátku podunajskú, ktorá dosahuje dĺžku až 1,3 m a hmotnosť až 25 kg.Zontág vysvetlil, že tri rybárske revíry sú v režime „chyť a pusť“, to znamená, že všetky ulovené ryby musia byť ihneď pustené späť do vody. Medzi najdôležitejšie toky patrí rieka Váh, ktorá je rozdelená na pstruhovú a lipňovú časť.
„Sme právom pyšní, že rieka Revúca je jedným z najkrajších pstruhových revírov na Slovensku. Na jej 30 km úseku je možné uloviť krásne pstruhy potočné, pstruhy dúhové a lipne tymianové. Pre pohodlnejších rybárov ponúkame malebnú vodnú nádrž Hrabovo, prípadne vodnú nádrž Liptovský Sliačik, neďaleko Liptovských Sliačov a Liskovej. Tu si rybári môžu uloviť kapra a ostatné nížinné druhy rýb,“ vysvetlil pre Žijem v Ružomberku vášnivý rybár a vodohospodár rybársky hospodár Zontág a dodal, že najcennejšie, čo doma, v Ružomberku, máme, je sútok Revúcej a Váhu, ktorý je prirodzeným neresiskom všetkých pôvodných druhov rýb, ktoré tu žijú.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia