Fujara znie Vlkolíncom. To je názov podujatia, ktoré sa v sobotu (29. júla) uskutoční v našej pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry pri príležitosti jej 30. výročia zapísania do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
„V päťdesiatke som začal hrať na fujaru. K narodeninám mi vtedy manželka a dcéry zakúpili Školu fujary v Zázrivej. Už cestou domov z tohto pobytu mi hlavou prešla myšlienka spojiť Vlkolínec práve s fujarou, ktorá je takisto zapísaná v UNESCO, a to v zozname nehmotného kultúrneho dedičstva. V roku 2012 som aj svoj projekt zrealizoval. Žiaľ, po troch ročníkoch ma rôzne intrigy donútili skončiť,“ rozhovoril sa Ľubomír Lauko, ktorý má na Vlkolínci aj trvalý pobyt. „Teraz som bol oslovený mestom pri našom významnom jubileu. Tak som opäť išiel do toho. Sám som dal dokopy folklórne súbory i fujaristov zo všetkých kútov Slovenska.“
V organizátorskom záhlaví sobotňajšej folklórnej vábničky tróni Občianske združenie Vlkolínec, ktoré akciu pripravuje spolu s mestom Ružomberok. „Začíname svätou omšou v našom kostolíku, ktorú odslúži pán farár Peter Kvasňák z Liptovského Jána. Potom sprievod prejde celou dedinou až k amfiteátru, kde slávnostne otvoríme celodenný program.“
Ponuka je naozaj bohatá. Predstavia sa folklórne súbory Likavka. Lúžňan, Podšíp, Sliačanská sedmička. Hájiček, Osaďan, Stankovan, Ostrô i Liptovskí heligonkári. Moderátorská taktovka bola zverená osvedčenému s skúsenému Martinovi Koporovi. „Vždy som sa snažil pozdvihnúť súbory z dolného Liptova. Dať aj verejnosti do povedomia, že v našom regióne nie je iba folklórny súbor Liptov. Veková škála učinkujúcich je naozaj rozmanitá, veľmi pestrá. Najstarší Florián Šavrtka, bača z Liptovských Revúc, je ročník narodenia 1937 a najmladším bude môj 6 – ročný vnuk Jakub Kruták,“ doložil Ľ. Lauko.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia