V sobotu sa otvoria múzea a galérie v rámci Európskej noci

V sobotu sa otvoria múzea a galérie v rámci Európskej noci

RedakciaAktuality11.5.2023

Celoeurópsky projekt Noc múzeí a galérií opäť zavíta aj do Ružomberka.

Liptovské múzeum v rámci 19. ročníka tradičnej akcie vo svojej sídelnej budove v Parku Š. N. Hýroša na sobotu (13. mája) pripravilo (od 16. do 20 hod.) komentovanú prehliadku troch expozícií s názvom Od bronzového meča k obliehaniu hradov. Pripravené sú tiež rôzne aktivity pre mladších aj starších. Napríklad príbeh vojen na Liptove, či cechové hry. „Pre návštevníkov máme pripravené hodinové vstupy. Sprievodcu im bude robiť naša archeologička Simona Sliacka. Tá prezradí aj ako niekedy vyrábali šperky, či bronzové meče,“ uviedol marketingový a PR manažér Liptovského múzea Viktor Mydlo.

Zaujímavý program je prichystaný takisto v expozíciách tejto ustanovizne. V Múzeu Čierny Orol v Liptovskom Mikuláši pôjde o individuálne prehliadky výstavy 110 rokov Liptovského múzea. Ďalej je v ponuke Motýlia tvorivá dielňa, škola pradenia, malý múzejník a archeologické okienko. V Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku sa hotujú individuálne prehliadky expozície ovčiarstva i ďalšie aktivity. Ako čierna košeľa, čo je to „živý oheň“, aký význam mu pastieri prikladali, ako smrdí čertovo lajno a na čo sa používa, ako spoznať svoje ovečky a život na salaši.

V Galérii Ľudovíta Fullu (od 16. do 21 hod.) sú pripravené tri bloky. Tie začnú atraktívnou prednáškou s vizuálnym umelcom Robom Švarcom Variť a jesť z cyklu Zaži dejiny umenia 2, ktorá je spojená s varením a podávaním gaštanovej polievky s dubákmi, ďalej príde na rad vernisáž výstavy Home Sweet home a na záver vystúpenie skupiny Džípis&Gádžos.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia