V Stankovanoch sa uskutoční predpremiéra filmu Svetlonoc

V Stankovanoch sa uskutoční predpremiéra filmu Svetlonoc

RedakciaAktuality14.9.2022

Prvá klapka padla 4. augusta a nakrúcanie pokračovalo až do októbra. Už najbližšiu sobotu máme možnosť vidieť výsledok niekoľkomesačnej práce. Predpremiéra celovečerného filmu sa uskutoční v obci Stankovany 17.septembra 2022. Podujatie začne o 18.00 v Kultúrnom dome v Stankovanoch. Tešiť sa môžete na kultúrny program, otvorený bufet , guláš a tanečnú zábavu po skončení premietania. Samotné premietanie filmu začne o 20.00. V programe kín nájdete film od 29. septembra.

Dej filmu sa točí okolo tridsiatničky Šarloty, ktorá sa vracia do rodnej dediny hlboko v slovenských horách. Pred mnohými rokmi odtiaľto za nejasných okolností utiekla. Jej návrat v miestnych vzbudzuje podozrenie, po celý čas ju považovali za mŕtvu. Boja sa, že svojím príchodom prebudí bosorku, ktorá podľa legiend straší v okolitých lesoch. So Šarlotou sa zblíži iba Mira, mladá excentrická bylinkárka, ktorá sa do dediny nedávno prisťahovala. V miestnych maštaliach za nejasných okolností hynú zvieratá a dedinou sa začínajú šíriť zvesti o holohlavom netvorovi v lesoch. Dedinčania Miru a Šarlotu obvinia z bosoráctva. V hlavných úlohách Šarloty a Miry sa predstavia mladé talentované herečky Natália Germáni a Eva Mores. Vo vedľajších úlohách diváci uvidia Mareka Geišberga, Janu Oľhovú aj jej dcéru Juliánu Oľhovú. V úlohe komparzistov a v niektorých menších úlohách sa predstavia aj obyvatelia Stankovian.

Režisérka projektu Tereza Nvotová od detstva chodila na chatu, ktorú vlastní jej otec v osade Federovo, a tak túto lokalitu dôverne poznala. Podľa jej slov ju práve toto miesto inšpirovalo, a tak dej filmu zasadili do malebného prostredia slovenskej dediny. Film už získal aj prvé ocenenia. Snímku Svetlonoc ocenila porota súťažnej sekcie Cineasti del presente (Súčasná kinematografia) na festivale v Locarne Zlatým leopardom za najlepší film.

Stanislava Bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia