V uliciach pribúdajú desiatky mladých stromov, zo starých urobia lavičky

V uliciach pribúdajú desiatky mladých stromov, zo starých urobia lavičky

RedakciaAktuality12.5.2026

V poslednom období prišeil Ružomberok o viacero veľkých stromov, ktoré boli roky súčasťou mesta. Potešujúcou správou je, že namiesto nich sa uskutočňuje náhradná výsadba.

Tak, ako predchádzajúce stromy rástli dlhé roky, kým boli veľké, trpezliví treba byť aj pri týchto nových. Aj oni po čase ochránia ulice pred slnkom, poskytnú miesto hmyzu a vtákom a pohladia pohľad človeka.

Nové stromy v rôznych častiach mesta

Komunálne služby mesta Ružomberok pokračovali aj tento týždeň vo výsadbe nových stromov vo viacerých lokalitách. Po tom, ako na konci apríla rozšírili stromovú alej pri chodníku na Klačne nové okrasné čerešne a hlohy, pokračovala výsadba platanov na Plavisku. Nové agáty pribudli vo vnútrobloku na Poľnej ulici a mladé hrušky skrášlili Čutkovskú ulicu.

„V tejto etape výsadby zasadia pracovníci v najbližších dňoch spolu päťdesiat stromov, pričom pôjde najčastejšie o lipy, bresty, javory, agáty, hrušky a platany,“ informuje samospráva.

Zeleň pri cyklochodníku a moderná starostlivosť

Náhradná výsadba bude pokračovať aj pri novom cyklochodníku pri Revúcej. Tento priestor skrášli tridsať kusov brestov kultivaru Lobel, ktoré doplnia levanduľové záhony. Aby sa stromom v mestskom prostredí darilo, pracovníci komunálnych služieb ich zabezpečujú stabilizačnými kolmi a špeciálnymi sedemdesiatlitrovými závlahovými vakmi.

„Vaky fungujú na princípe kvapkovej závlahy a vodu ku koreňom uvoľňujú postupne, vďaka čomu sa vlaha dostane hlbšie do pôdy a bez zbytočných strát,“ opisujú zaujímavý spôsob zavlažovania Komunálne služby.

Revitalizácia brehov Váhu a nové lavičky

V týchto dňoch zároveň finalizuje projekt revitalizácie brehov Váhu Slovenský vodohospodársky podnik, konkrétne Povodie horného Váhu. Na promenáde pri Váhu na Žilinskej ceste pribudlo sedemdesiatpäť nových stromov.

Základnú zeleň tvoria najmä lipy malolisté, ktoré dopĺňajú duby letné, červenolisté buky lesné, vŕby, brezy a borovice. Pozitívnou správou je, že ani drevo zo spílených pôvodných topoľov nevyjde nazmar, pretože sa do mesta vráti späť v podobe nových lavičiek.

Vďaka rokovaniam mesta s Ústrednou vojenskou nemocnicou SNP sa v najbližšom období uskutoční aj náhradná výsadba za výrub v areáli nemocnice. Hoci sa presný rozsah výsadby v súčasnosti ešte upresňuje, nové stromy by mali pribudnúť najmä v bezprostrednom okolí nemocničného areálu, čím sa opäť zvýši podiel zelene v tejto časti Ružomberka.

Fotogaléria

© 2026 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia