Vatra zvrchovanosti horela v Liskovej

Vatra zvrchovanosti horela v Liskovej

RedakciaAktuality9.7.2019

Nad Liskovou sa rozprestiera ešte niekoľko kopcov z ktorých je ešte lepší výhľad na dolný a stredný Liptov. Nebezpečie požiarov však nedovolilo klásť oheň v inej lokalite. Aj toto miesto mali pod kontrolou liskovskí dobrovoľní hasiči.

Históriu prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR priblížil liskovský starosta Jozef Murina V tomto roku si prijatie Deklarácie o zvrchovanosti SR pripomíname už po 27. raz. Slovenská národná rada (SNR) ju schválila v roku 17. júla 1992 v rámci bývalej Českej a Slovenskej federatívnej republiky (ČSFR) a vyhlásila ňou zvrchovanosť Slovenskej republiky (SR). Deň prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR – 17. júl – je na základe zákona NR SR z 20. októbra 1993 pamätným dňom SR.

Význam Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky si v súčasnosti nie všetci dostatočne uvedomujeme. Žijeme v Slovenskej republike a berieme to ako fakt, podotkol v príhovore poslanec Národnej rady SR Štefan Zelník. Podľa neho sme v osemdesiatich rokoch minulého storočia ani netušili, že budeme mať vlastný štát. Teraz je to samozrejmosťou a dokážeme si ho aj sami riadiť.

Historický míľnik v dejinách slovenského národa si pri vatre zvrchovanosti pripomenulo asi 60 ľudí. Časť z nich tvorili národniari z okresu Ružomberok. Slávnostné chvíle pri vatre umocnili svojim umením terchovskí muzikanti.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia